Szkoła Promująca Zdrowie

mmrWe wrześniu 2016 r. szkoła przystąpiła do wdrażania i realizowania ogólnopolskiego projektu pn.: ”Szkoła Promująca Zdrowie”. Ideą takiej placówki jest tworzenie i podejmowanie działań, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej oraz motywują jej członków do pracy na rzecz zdrowia. Szkolny zespół ds. promocji zdrowia tworzą: Maria Rams – koordynator, członkowie: Agnieszka Markiewicz,  Joanna Chruślicka, Maria Jarosz, Nina Jendrusik, Halina Tokarz, Marta Węglarz, Małgorzata Feliks,Joanna Makara, Agnieszka Czeluśniak.

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie powstała z ogólnych założeń promocji zdrowia rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej.

IDEA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE: pobierz plik

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE: pobierz plik


Rok szkolny 2018/2019

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

Delegacja naszych uczniów z Królową Jadwigą na czele ruszyła kolędować naszym wspaniałym przyjaciołom. Zawitali do Pana Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, Wydziału Edukacji oraz sądeckich mediów Miasto NS,  RDN oraz Gazeta Krakowska. Wszędzie przyjęli nas z radością i uśmiechem życząc wzajemnie samych wspaniałości.

OPIEKUJMY SIĘ ZWIERZĘTAMI

Nadchodzą święta, a wraz z nimi gwiazdka i prezenty pod choinką i spełnione marzenia o czworonożnym przyjacielu. I tak często bywa, że z prezentu wyskakuje śliczniutki, malutki, kochany zwierzaczek. Do upominku rzadko dołączona jest lista obowiązków, która wiąże się z posiadaniem żywego stworzonka. Dlatego w klasie IIb zorganizowano spotkania z właścicielami czworonożnych przyjaciół, by posłuchać jak należy opiekować się zwierzętami. W klasie gościli kot Piotrusia i pieski Eleny i Adrianka. Właściciele zwierząt wykazali się wiedzą i odpowiedzialnością. Radości było co niemiara! Zwierzęta też były szczęśliwe.Dziękujemy za niecodzienne lekcje o odpowiedzialności.

„CZYSTE POWIETRZE ARCYWAŻNA SPRAWA!”

Zaczęła się zimowa pogoda a wraz z nią nad naszym pięknym miastem  pojawiły się duszące opary niepokojącego mieszkańców od lat, niebezpiecznego dla zdrowia i życia smogu. Aż strach oddychać! Dlatego właśnie w naszej szkole dnia 12.12. 2018 r. odbyło się antysmogowe spotkanie dla uczniów i nauczycieli. Dowiedzieliśmy się, że każdy bez względu na wiek może coś w tej sprawie zrobić. Bo czystość powietrza w Nowym Sączu to nasza wspólna sprawa!

MIKOŁAJ

Jak co roku pamiętał o naszych bardzo grzecznych uczniach Święty Mikołaj. Przyniósł wiele wspaniałych prezentów i radość z samej swojej obecności. Miał swoich anielskich pomocników, w których wcieliły się uczennice klasy 5 B.

Dziękujemy za wizytę i do zobaczenia za rok!

BARBÓRKA

„Bo dzisiaj Barbórka wesoły to dzień, zabawa górnicza, więc ciesz się i śmiej!”

W atmosferze radości i wielkiego zainteresowania przebiegało spotkanie klasy IIb z Generałem Górnictwa Panem  dr inż. Jerzym Zmieniewiczem dziadziem Stasia- ucznia klasy IIb. Dzieci z ogromną uwagą wysłuchały opowieści o ciężkiej pracy górnika, o niebezpieczeństwach czyhających w kopalni, o poświęceniu i zespołowej pracy pod ziemią dzięki której uratowano niejedno górnicze życie. Uczniowie zobaczyli galowy strój górnika zakładany na wyjątkowe okazje poznali także historię wyjątkowych odznaczeń z dumą prezentowanych na mundurze. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie w Barbórkę, Święto Górników!

11 LISTOPADA

O godz. 1111 cała społeczność szkoły – w galowych strojach –  spotkała się na podwórku, aby wspólnie zaśpiewać hymn narodowy oraz uczestniczyć w oficjalnym zamknięciu i zakopaniu KAPSUŁY CZASU. Znalazły się w niej m.in. klasowe zdjęcia uczniów, nauczycieli z podpisami i „skrzydlatymi słowami”, kilka zeszytów przedmiotowych, mundurek z tarczą szkoły, kubek z logo szkoły, pendrive z upamiętniającymi zdjęciami z ostatniego czasu oraz list do odkrywców.

Pragnieniem społeczności szkolnej – jest, by KAPSUŁĘ otworzyć za 25 lat – w 200 – lecie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej.

Na zakończenie spotkania przy pomocy dużych puzzli zostały przypomniane uczniom wartości, które są najważniejsze w szkole, w społeczeństwie, w życiu.

W tym dniu uczniowie uczestniczyli także w okolicznościowym patriotycznym programie artystycznym przygotowanym przez klasę 2C wraz z wychowawczynią       – p. Marią Rams.

OGNIK

Na początku listopada klasa IIA odwiedziła Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, które prowadzone były w sali szkoleniowej „Ognik”. Dzieci zdobyły mnóstwo praktycznych informacji dotyczących zasad bezpiecznego zachowania się na wypadek pożaru oraz postępowania w momencie sytuacji kryzysowej. Uczniowie mieli także możliwość przebywania w garażach, gdzie obejrzeli wozy strażackie i ich wyposażenie

ODBLASKOWA SZKOŁA

Uczniowie klas w pocie czoła przygotowali się do zadań, które właśnie dzisiaj mieli zaprezentować. Zadania były różnorodne i odpowiednie dla klas. Jak to zwykle bywa nasi uczniowie byli rewelacyjni i świetnie przygotowani. Wykonywali prace plastyczne, śpiewali piosenkę oraz musieli przygotować scenki o bezpieczeństwie na drodze a także wiedza z zakresu ruchu drogowego. Na koniec odbył się Odblaskowy Pokaz Mody.

Wszystko się udało a każdy uczeń otrzymał garść słodyczy.

 

BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY

28.10 .2018 r. uczniowie klasy III A: Lena Walczyńska, Maja Walczyńska i Mateusz Hejmej wzięli udział w Sądeckim Biegu Niepodległości – „Pobiegnij śladami historii”. Bieg towarzyszył ceremonii odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy biegli na dystansie 1918 metrów, aby wspólnie uczcić 100-lecie niepodległości Polski i Sądecczyzny. Wszyscy uczestnicy dostali piękne pamiątkowe medale.

FAN CLUB ZIELONEJ SZKOŁY

 

„Cicho wszędzie, głucho wszędzie

Co to będzie, co to będzie

Takie głosy słychać w koło

W związku z czym? Z Zieloną szkołą….”

REKORD!

Po raz kolejny bo już 4, nasi ratownicy wzięli udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji. W samo południe aż 33 uczniów przy 11 fantomach dzielnie pracowało na rekord. Przez 30 minut uczniowie klasy 6A i 7B  wykazywali się umiejętnościami w udzielaniu pomocy. Jak zwykle daliśmy z siebie wszystko i pobiliśmy swój mały rekord a może nawet ten zorganizowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za rok tez weźmiemy udział, bo to na stałe wpisało się w kalendarz naszej „dwójki”.

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Dnia 12 października odbyła się akcja edukacyjna dla rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i dzieci pod nazwą „Czyste powietrze wokół nas”. W czasie spotkania zaprezentowano nagrany przez nas krótki film edukacyjny, dotyczący znaczenia czystego powietrza dla naszego zdrowia. Nasze dzieci przygotowały też krótkie przedstawienie, a na koniec uczestnicząca w spotkaniu Pani Dyrektor wręczyła dzieciom odznaki Prawdziwego Przyjaciela Przyrody, a zgromadzeni goście otrzymali ulotkę informacyjną specjalnie przygotowaną na tą okazję.

JARMARK

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 już po raz trzeci organizuje Jarmark Andegaweński. W tym roku to wielkie wydarzenie odbędzie się dn. 23 października 2018 roku. Rozpoczęto już przygotowania.
Wielkim pragnieniem organizatorów jest, aby w tym dniu stoiska „kupców” z tradycyjnymi wyrobami odwiedzili wszyscy: uczniowie, pracownicy szkoły, a przede wszystkim przybyli goście; aby miło spędzili czas, przenosząc się w czasy średniowiecza.

Żegnaj lato na rok…

We wrześniu klasa IIb i Ia w ostatnich promieniach letniego słońca żegnała lato w zagrodzie edukacyjnej ” Skrawek Nieba” w Łosiu koło Wysowej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach związanych ze świętem pieczonego ziemniaka. Były konkurencje sportowe z ziemniakiem, zajęcia plastyczne na których powstały ziemniaczane jeżyki oraz zajęcia kulinarne- dzieci piekły na starym piecu chlebowym ziemniaczane chipsy i podpłomyki. Największą atrakcją była wyprawa do lasu  ścieżką przyrodniczą z przewodnikiem, miłośnikiem przyrody i ratownikiem górskim w jednej osobie. Dzieci oglądały zwierzęta i rośliny przez lornetki i lupy. Korzystały z kompasu i uczyły się rozpoznawać kierunki świata obserwując przyrodę. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy. Zabraliśmy ze sobą zapach przemijającego lata, radość z bycia razem i wiele nowych doświadczeń  zdobytych podczas ciekawych zajęć przeprowadzonych w naturze.

EKOLOGICZNA „DWÓJKA”

27 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w happeningu ekologicznym na rynku głównym Nowego Sącza. Proekologiczne przedsięwzięcie młodych wsparli aktorzy Fundacji Arka. Dla uczniów SP2 Fundacja zorganizowała dzień wcześniej kilkugodzinne warsztaty ekologiczne. Nasi młodzi ekolodzy wykonali handbaner nawiązujący do tematu czystego powietrza, za który otrzymali wyróżnienie. Zdobyli też osiem II i III miejsc w konkursach plastycznym i fotograficznym.

Klasy, które reprezentowały szkołę na rynku miasta to 5b, 2c.

BAJKOWY ŚWIAT SZACHÓW

Uczniowie klasy 2 c poznają tajniki gry w szachy i dlatego uczestniczyli w konkursie plastycznym ,,Bajkowy świat szachów”, którego organizatorem było czasopismo szachowe ,,Mat” oraz Polski Związek Szachowy przy udziale projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. W konkursie uczestniczyło około dwóch tysięcy uczniów klas młodszych z całej Polski.
Dominika Tarnawska została laureatką tego konkursu.  Gratulujemy sukcesu, tym bardziej, że prace oceniał Dariusz Dąbrowski wybitny artysta plastyk. Ponadto prace zwycięzców będą prezentowane na łamach czasopisma ,,Mat”.

 

 

 

 

 

 

 

PODSUMOWANIE AKCJI '”MAKULATURA”

W dniach 10 -11-12 października 2018 roku odbyła się kolejna akcja zbiórki makulatury. Z uwagi na znaczenie tej akcji dla ochrony środowiska oraz zaangażowanie całej społeczności zbiórka będzie organizowana co roku w październiku.

W tym roku zebraliśmy 2 tony 150 kg surowca, czyli więcej niż w ubiegłym. Jednak cena 1 kilograma uległa zmianie jest niższa od zeszłorocznej i wynosi 18 groszy.

Pieniądze zostaną wypłacone poszczególnym klasom według podanego stanu.

Składamy podziękowania wszystkim uczniom i ich bliskim, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do tak owocnej zbiórki oraz postawili na jakość życia i ekologię. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach możemy również liczyć na współpracę i równie udaną akcję.

ZIELONA SZKOŁA 2C

 

JARMARK

Jarmark Andegaweński – już po raz trzeci sale i korytarze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi wypełniły pięknie i bogato udekorowane średniowieczne stragany, na których zagościły specjały „domowej roboty”: konfitury, soki, surówki , a także, ręcznie haftowane igielniki, biżuteria, świeczniki, wrzosy, warzywa, owoce, ciasta, chleb ze smalcem, soki świeżo wyciskane, herbata z imbirem i z miodem, lemoniada oraz wiele innych ciekawych artykułów. A wszystko to dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli.

W tym szczególnym dniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej poznawali historię pisma i tańca średniowiecznego oraz uczestniczyli w warsztatach związanych z tą tematyką.

Uczniowie klas starszych, przebrani w stroje średniowieczne, pomagając w sprzedaży produktów, zbierali fundusze na nagrody dla tych, którzy godnie reprezentują szkołę w konkursach międzyszkolnych: sportowych, przedmiotowych, artystycznych.

Jarmark cieszył się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem byli licznie przybyli goście – rodzice, dziadkowie uczniów i absolwentów.

 MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

Nasi uczniowie odwiedzili w godzinach popołudniowych PWSZ aby na własne oczy zobaczyć naukę. Wzięli udział w demonstracjach, pokazach i eksperymentach z chemii oraz fizyki a na koniec wysłuchali wykładu popularnonaukowego. Zainteresowanie było ogromne co zostało docenione dyplomem oraz drobnymi gadżetami  a nasi dzielni uczniowie z 8A i 8B wrócili bogatsi o wiedzę i balonik napełniony helem ;-).

EKOLOGICZNA „DWÓJKA”

27 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w happeningu ekologicznym na rynku głównym Nowego Sącza. Proekologiczne przedsięwzięcie młodych wsparli aktorzy Fundacji Arka. Dla uczniów SP2 Fundacja zorganizowała dzień wcześniej kilkugodzinne warsztaty ekologiczne. Nasi młodzi ekolodzy wykonali handbaner nawiązujący do tematu czystego powietrza, za który otrzymali wyróżnienie. Zdobyli też osiem II i III miejsc w konkursach plastycznym i fotograficznym.

Klasy, które reprezentowały szkołę na rynku miasta to 5b, 2c.

REKORD

Po raz kolejny bo już 4, nasi ratownicy wzięli udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji. W samo południe aż 33 uczniów przy 11 fantomach dzielnie pracowało na rekord. Przez 30 minut uczniowie klasy 6A i 7B  wykazywali się umiejętnościami w udzielaniu pomocy. Jak zwykle daliśmy z siebie wszystko i pobiliśmy swój mały rekord a może nawet ten zorganizowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za rok tez weźmiemy udział, bo to na stałe wpisało się w kalendarz naszej „dwójki”

„Bezpieczna droga do szkoły”

Policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku miała miejsce w naszej szkole. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 6A oraz 8C . Nadrzędnym celem programu jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej. Uczniowie pod opieką policji kontrolowali ulicę Jagiellońską i przeprowadzali rozmowy z kierowcami. Niektórzy otrzymali nagrodę za poprawne i bezpieczne poruszanie się po drodze, a innym wręczono mandaty w formie rysunku przedstawiającego zagrożenia, jakie spowodować może nieodpowiednie zachowanie podczas prowadzenia pojazdu. Aby oddać rzeczywistą sytuację wypadku drogowego i obrażenia, jakim zazwyczaj ulegają poszkodowani, uczniowie zostali odpowiednio ucharakteryzowani.

Mamy nadzieję, że takie profilaktyczne działania uczynią drogę do szkoły naszych wychowanków bezpieczniejszą.

 

Wszyscy chronimy lasy.

10, 11 i 12 października podobnie jak w ubiegłych latach  przeprowadzimy w naszej szkole zbiórkę makulatury.

Prosimy, aby makulatura była  związana lub zapakowana w pudełku i zważona w domu. Na podwórku szkolnym będzie kontener obok którego można będzie zostawić przygotowaną makulaturę.

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce!

Pamiętajcie!   O środowisko dbamy również poprzez odzyskiwanie surowców wtórnych.

Nasza szkoła otrzymała nowy oczyszczacz powietrza, który został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Oczyszczacz ten został zamontowany w naszym oddziale przedszkolnym.


Rok szkolny 2017/2018

DZIEŃ SPORTU

https://www.facebook.com/sp2ns/videos/990385327796752/

PIERWSZA POMOC W PWSZ

Drużyna z naszej szkoły w składzie uczennic z klasy 7a (Amelia Kardacz oraz Katarzyna Wójs) reprezentowały „Dwójkę” w I edycji Konkursu pierwszej pomocy. Dziewczyny dzielnie rozwiązywały testy z wiedzy medycznej oraz wykazywały się umiejętnościami praktycznymi. Gorąco im dziękujemy za czas jaki poświęciły w przygotowaniach i serdecznie gratulujemy wiedzy.

DZIEWCZYNY GÓRĄ!

WIELKI LEKKOATLETYCZNY SUKCES NASZYCH SUPER-DZIEWCZĄT !!!
TO SĄ PRAWDZIWE SPORTOWE TALENTY.

GRATULUJEMY!!!

ŚWIĘTO SZKOŁY

Świętowaliśmy Jubileusz 175-lecia istnienia placówki. Rozpoczęła go msza św. odprawiona w kościele św. Kazimierza, której przewodniczył ks. biskup Andrzej Jeż. Podczas nabożeństwa został poświęcony nowy sztandar szkoły. Następnie wszyscy zaproszeni goście i cała społeczność „Dwójki” udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie miała miejsce część artystyczna. Na początku dyrektor szkoły – Pani Monika Oleniacz-  przywitała serdecznie przybyłych gości, wśród których obecni byli m.in.: Wiceprezydent Miasta Nowego Sącza- Jerzy Gwiżdż, Przewodniczący Rady Miasta – Janusz Kwiatkowski, radny Patryk Wicher, Dyrektor Muzeum Okręgowego -Robert Ślusarek, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Dariusz Leśniak, ks. dr Krzysztof Bułat, Dyrektor MOK- u – Marta Jakubowska, dyrektorzy nowosądeckich szkół podstawowych. Nie zabrakło tego dnia licznie przybyłych absolwentów, emerytowanych nauczycieli i dyrektorów „Dwójki” oraz przyjaciół naszej szkoły.

Z okazji tak pięknego Jubileuszu serdeczne gratulacje na ręce dyrekcji  złożył wiceprezydent Jerzy Gwiżdż, który podziękował wszystkim osobom, dzięki którym możliwe jest świętowanie tak pięknego jubileuszu, zarówno tym obecnym jak i nieobecnym, kierując szczególne słowa uznania do osób kierujących placówką.  Skierował także życzenia do dyrekcji, wszystkich nauczycieli oraz uczniów i rodziców  wielu kolejnych lat pełnych sukcesów edukacyjnych, zadowolenia i satysfakcji z pracy i nauki, by kiedyś po latach czas spędzony w „Jadwidze” był dla nich miłym wspomnieniem.

W dalszej części ceremonii dyrektor Monika Oleniacz przedstawiła skład Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu Szkoły, któremu przewodniczył Prezydent Miasta Nowego Sącza – Pan Ryszard Nowak oraz Pamiątkową Tablicę Darczyńców.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert galowy z udziałem absolwentów i obecnych uczniów szkoły. Niezwykły klimat stworzyły przepięknie zaaranżowane utwory muzyczne i ich profesjonalne wykonanie. Opiekę muzyczną nad przedstawieniem sprawowała była uczennica „Dwójki” – Maria Polańska.

Wyjątkowy charakter uroczystości nadał Jakub Bulzak – również absolwent „Jadwigi”, który z właściwym sobie taktem i kunsztem pełnił rolę prowadzącego – konferansjera.

Wydarzenia tego dnia  były okazją nie tylko do przypomnienia historii placówki, ale także do zaprezentowania współczesnych dokonań – mogliśmy się o tym przekonać podczas oglądania przygotowanego na tę okazję filmu.

Nawiązując do słów bp Andrzeja Jeża, życzymy naszej szkole stu, dwustu, a może nawet kolejnych pięciuset lat!

 

 

 

BARWNY KOROWÓD

29 maja br. ulicami Nowego Sącza przemaszerował barwny korowód społeczności Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej. Szczególny charakter wydarzeniu nadał tegoroczny jubileusz 175 – lecia istnienia placówki. Przy wtórze muzyki kolorowy orszak – na czele
z Patronką Św. Jadwigą, dwórkami i rycerzami- wyruszył spod budynku głównego o godz.. 9:00, by ulicą Jagiellońską udać się do rynku. Kulminacją uroczystości było spotkanie z przedstawicielami władz miasta- wiceprezydentem Jerzym Gwiżdżem- pod sądeckim ratuszem oraz happening i występy uczniów „Dwójki”. Zaprezentował się Uczniowski Klub Sportowy z piłkarzami ręcznymi. Następnie wystąpili uczniowie klasy I c jako pionki szachowe- oddział ten realizuje projekt „Edukacja przez szachy w szkole” . Obejrzeliśmy także występy taneczne klasy III c, II a oraz pary z III b.

Całemu wydarzeniu przewodniczyła Pani Dyrektor – Monika Oleniacz- która wzywała poszczególne klasy do skandowania haseł mających związek z wartościami, które pielęgnuje nasza szkoła.

Święto było swoistym manifestem patriotyzmu- przypomnieniem historii Polski, patrona,
a równocześnie promocją najstarszej sądeckiej szkoły podstawowej  w środowisku lokalnym.

 

 

 

 

Gra Miejska

10 maja przy pięknej słonecznej pogodzie rozegraliśmy po raz drugi w naszej szkole Grę Miejską. Tym razem miała hasło – Tropiciele i była grą historyczną. Dwudziestu pięciu uczniów klas V-VII pod opieką nauczycieli i rodziców rozwiązywało zagadki związane z zabytkami naszego miasta . Dla wszystkich to była świetna zabawa pozwalająca w ciekawy i twórczy sposób poznawać historię Nowego Sącza.

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w bibliotece SP2  odbyły się  spotkania z młodymi czytelnikami – uczniami naszej szkoły.  Dzieci mogły zobaczyć wystawę  poświęconą słynnemu duńskiemu baśniopisarzowi   H. Ch. Andersenowi, którego data urodzin , czyli 2 kwietnia została wybrana na ten szczególny dzień.  Został on ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego święta książki projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem w roku 1980 , a motto „Książka moim oknem na świat” było autorstwa Wojciecha Żukrowskiego, a plakat projektował Jerzy Czerniawski.

W  2018 roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Łotwa.

Oczywiście nie mogło zabraknąć i książek. Uczniowie oglądali przygotowaną przez p. Beatę wystawę i  dokonywali samodzielnych wyborów . Tego dnia każde dziecko  uczestniczące w  spotkaniu wyszło z biblioteki z książką.  Warto zawsze promować czytelnictwo.

  AKADEMIA WODNIKA

Uczennica klasy 2a Amelia Cilcic zdobyła III miejsce w konkursie plastycznym ,, Woda na wesoło, czyli tradycja śmigusa – dyngusa” zorganizowanym przez Spółkę Sądeckie Wodociągi w ramach Programu ,, Akademia Wodnika”. Dyplomy i nagrody wręczał Prezydent Miasta Nowego Sącza pan Ryszard Nowak. Gratulujemy!

 

Dzień Języków Obcych

Dzień Języków Obcych odbył się 19 kwietnia. Rozpoczęliśmy przemówieniem Królowej Jadwigi znanej z wszechstronnego wykształcenia, o tym jak ważna i użyteczna jest znajomość języków obcych.

Klasa IV D pod kierunkiem wychowawczyni pani Karoliny Kumor przedstawiła w j. angielskim uroczy spektakl pod tytułem ” Puss in boots”.

Następnie uczniowie obejrzeli filmy nagrane przez pana Piotra Zalewskiego na których uczniowie z klas I C, III A, V B, VI C pod kierunkiem pani Elżbiety Poręby – Szarkowskiej prezentowali swoje działania w ramach programu  e – Twining.

Każdą z 3 tur Dnia Języków Obcych uświetniały muzyczne występy uczniów. czi z klas I – III występowali całymi zespołami klasowymi. Uczniowie starsi solo, w duetach, a nawet w zespole! Wyróżnienia za najlepsze występy otrzymali:

VII A – Weronika Plata i Eliza Gładyś – esperanto!

IV D – Nadia Szarek – j. angieski „Cups”

VI A – zespół Wiktoria Janusz, Nicola Kumor, Oliwia Chebda, Emilia Wróbel i Laura Dąbrowska – j. angielski „Shape of you

Na koniec spotkania przypadło rozstrzygnięcie konkursu klas IV – VII na plakat najlepiej zachęcający do nauki języków obcych. Pani dyrektor Agnieszka Markiewicz nagrodziła:

I miejsce – Natalia Trzeszczoń z klasy VI C

II miejsce – Karol Leśniak z klasy IV C

III miejsce – Natalia Brzezina z klasy VI B

Wszystkie nasze panie, które bardzo się napracowały przygotowując ten fantastyczny dzień.

 

 

 

 

 

 

 

Biegi przełajowe

17 kwietnia odbyły się zawody Szkół Podstawowych miasta Nowego Sącza. Dziewczęta zdobyły I miejsce a chłopcy II. Ogromnie się cieszymy i wszystkim sportowcom gratulujemy sukcesu i chcemy więcej 😉

 

 

 

 

 

 

 

SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE?

Co się z nią dzieje gdy opuszcza nasze mieszkanie?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie uczniowie z klasy III A wraz ze swoją wychowawczynią Romą Wajdą udali się na zajęcia do Akademii Wodnika.
Nasza wycieczka rozpoczęła w Starym Sączu nad brzegiem rzeki Dunajec gdzie mieści się Stacja Uzdatniania Wody. Trzecioklasiści dowiedzieli się jakim procesom poddawana jest woda zanim trafi do naszych mieszkań.
Kolejnym punktem wycieczki była Oczyszczalnia Ścieków w Wielopolu.
Tam trafiają ścieki z całego miasta i podczas wielu procesów są oczyszczane .
Kiedy uczniowie uzyskali odpowiedzi na postawione pytania wyciągnęli też wnioski- woda jest niezbędna do życia, ale należy nauczyć się jej oszczędzać!

 

 

 

 

 

 

 

„SPOTKANIE POKOLEŃ”

Spotkanie pokoleń – pensjonariusze i ich opiekunowie z Domu Pomocy Społecznej  przy ul. Nawojowskiej 155 , studentki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, emerytowani nauczyciele SP 2, młodzież z Zespołu Szkół nr 4 i najmłodsi – uczniowie klasy III B z SP 2. Wspólne wykonanie ozdób choinkowych i ubieranie choinki nadziei, która zostanie przekazana do DPS z życzeniami na Boże Narodzenie. Ofiarodawcą choinki jest Nadleśnictwo Stary Sącz, które było reprezentowane przez p. Pawła Szczygła. Najmłodsi zaprezentowali program artystyczny,  a młodzież   kolędy i pastorałki. Wspaniała atmosfera i wiele radości ze spotkania. Duma z powodu pięknie ubranej własnoręcznie zrobionymi ozdobami choinki. Otwarcie się na drugiego człowieka, wzruszające słowa i życzenia radosnych świąt, obietnica kolejnego spotkania
w przyszłym roku. Organizatorką imprezy była p. Anna Małek z SP 2 i p. Iwona Mularczyk z ZS nr 4. Niech te święta będą szczęśliwe dla każdego z nas, niech przyniosą z sobą radość i nadzieję oraz dużo dobrego w nowym roku 2018.

 

 

 

 

 

WOLONTARIAT

Bardzo prężnie działa zespół wolontariuszy w naszej szkole kierowany przez siostrę Hiacyntę. Uczniowie mają możliwość odrobić z pomocą zadania domowe oraz przećwiczyć trudniejsze tematy. Efekty już są widoczne. Wolontariuszom bardzo dziękujemy.

PIERNICZKOWE SZALEŃSTWA

Kolejny raz wspaniale spędziliśmy czas. Mieliśmy okazję upiec wyśmienite pierniczki. W atmosferze radości wykrawaliśmy ciekawe kształty, a następnie wypiekaliśmy w piecu. Potem ostudzone ciasteczka dekorowaliśmy kolorowym lukrem. Każdy starał się jak najpiękniej udekorować pierniczki, ponieważ zostaną nimi obdarowane osoby, które kochamy.

W polskiej tradycji najpiękniejsze jest to, że  podczas wspólne spędzonego czasu powstaje coś od serca, czym podzielimy się z najbliższymi , przez co sprawimy im radość.


 

 

 

 

 

 

HO-HO-HO…

Gdy nadchodzą święta, każdy z nas pamięta
o niezwykłym gościu i jego prezentach!
Nadzieja wypełnia serca małych, dużych
że na piękny prezent każdy z nich zasłużył.
Mimo to, gdy słychać do klasy pukanie
nikt się nie spodziewa co w paczce dostanie.
Serce mocniej bije, gwar cichnie radośnie
gdy  św.Mikołaj Cię wezwie  donośnie..
I tak sobie myślę, że znów watro było
tęsknić za świętami i przeżyć rok miło.
Przemijają lata, śnieg za śniegiem taje
Lecz nasza tradycja wciąż z nami zostaje..

„BĄDŹ PRZEZORNY”

Kolejny sukces naszych uczniów. Pierwsze miejsce  dla Michała Rączki i Łukasza Chażowca z klasy 6C. Chłopcy wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Uzależnieniach „Bądź przezorny” organizowanym przez SOIK. Finał odbył się w Miasteczku Galicyjskim pod patronatem prezydenta miasta Nowego Sącza pana Ryszarda Nowaka.

„BEZPIECZNI NA DRODZE”

Reprezentacja naszej szkoły w składzie 1 B – Bruno Baczyński, 2 B – Amelia Czeluśniak i 3 B – Bartłomiej Plata brali udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Wszyscy wiemy, że to nie jest proste zadanie jeżeli jesteśmy świadomi zagrożeń. Jednak nasi uczniowie świetnie sobie poradzili i zajęli IV miejsce. Serdecznie im gratulujemy.

„NIESŁYSZĄCY SĄ W ŚRÓD NAS”

29 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się apele na temat „Niesłyszący są wśród nas”. Celem apelu było przybliżenie problematyki świata niesłyszących. Uczniowie poznali sposoby komunikacji z osobami z wadami słuchu i nauczyli się kilku znaków języka migowego.

„PIERWSZA POMOC NA ŚWIETLICY”

W dniu 28. 11. 2017 r. odbył się pokaz z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną .Zajęcia przeprowadził ratownik medyczny Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego Pokaz obejmował ;.pogadankę na temat .Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Medycznego ,zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczenia praktyczne z użyciem fantoma.

„Świat oczami młodych”

dyplomy:

dla uczestników : pobierz plik , pobierz plik , pobierz plik

dyplom dla szkoły  sp2: pobierz plik i dla pani Marysi: pobierz plik

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, zabawy, lepiej koncentrują się podczas lekcji, mają siłę do uprawiania sportu. To najlepszy start w nowo rozpoczynający się dzień. Dlatego już od kilku lat w naszej szkole, uczniowie i nauczyciele klas I-III uczestniczą w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”. Właśnie dzisiaj 8 listopada świętujemy wspólnie Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Przed posiłkiem umyj ręce.

 

 

 

 

 

 

Zacznij pracę w dobrym humorze.

 

 

 

 

 

Smacznego!


Podsumowanie akcji zbiórka makulatury

W dniach 18-19-10 października 2017 roku odbyła się kolejna akcja zbiórki makulatury. Z uwagi na znaczenie tej akcji dla ochrony środowiska oraz zaangażowanie całej społeczności szkolnej postanowiliśmy, że stanie się ona imprezą cykliczną  – organizowaną co roku w październiku. W tym roku zebraliśmy 2 tony 060 kg surowca. Cena 1 kilograma nie uległa zmianie i wynosi 30 groszy. Zebrane pieniążki zostaną podzielone i wypłacone wychowawcom poszczególnych klas według podanego stanu.

Składamy podziękowania wszystkim uczniom i ich bliskim, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do tak owocnej zbiórki oraz postawili na jakość życia i ekologię. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach możemy również liczyć na współpracę i równie udaną akcję.

Zespół Promujący Zdrowie

Jarmark św. Jadwigi: pobierz plik

Zatrzymaj się i żyj: pobierz plik

Uwaga! Dziecko na drodze: pobierz plik

 

Rekord WOŚP: pobierz plik

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

Dnia 10.10.2017r w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie z Panią stomatolog Małgorzatą Zmieniewicz- Brzóską, mamą Stasia, ucznia klasy 1b. Pani dentystka zapoznała uczniów klasy 1 z podstawowymi zasadami dbania o zęby. Wyjaśniła dlaczego należy pielęgnować jamę ustną, zwróciła uwagę na to jaka dieta sprzyja zdrowym zębom a co je uszkadza. Dzieci poznały budowę zęba i sposoby niszczenia go przez bakterie. Pani doktor towarzyszyła asystentka- higienistka i śmieszny pluszowy smok, któremu dzieci czyściły zęby przy pomocy szczoteczki. Wielką ciekawostką były obrazki z różnymi zwierzętami, prezentujące ich uzębienie. Pani doktor bardzo ciekawie opowiadała o tym, do czego służą zęby określonym zwierzętom i jak o nie dbają. Ze zdumieniem uczniowie oglądali straszną paszczę krokodyla rozwartą na oścież w której malutki ptaszek pracował wytrwale, wydziobując spomiędzy zębów resztki pożywienia – taka sobie poobiednia krokodyla toaleta. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali pasty do zębów i książeczkę z naklejkami, którą mają uzupełniać po umyciu zębów. Pani doktor ogłosiła również konkurs, który zostanie rozstrzygnięty podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, już wkrótce. Następnego dnia wszystkim błyszczały zęby podczas uśmiechu …Bo żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

Wszyscy chronimy lasy.

18,19 i 20 października podobnie jak w ubiegłym roku   przeprowadzimy w naszej szkole zbiórkę makulatury. Prosimy, aby makulatura była  związana lub zapakowana w pudełku i zważona w domu.

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce!

Pamiętajcie !   O środowisko dbamy również poprzez odzyskiwanie surowców wtórnych.

 

alfcerme

„Dwójkowi” ekolodzy górą!

Dnia 28 września br. na płycie sądeckiego rynku odbył się finał akcji ” Zabawa i edukacja w zdrowej atmosferze” – wspaniały happening.

Uczniowie klasy 6b i 6c uczestniczyli w wielu konkursach, warsztatach i zabawach promujących czyste powietrze.

Zwycięzcą konkursu plastycznego w Nowym Sączu został Damian Pawlik uczeń klasy 6b, ponadto wywalczyliśmy 10 wyróżnień.

Aby uświetnić to wydarzenie, został wykonany kolejny baner, który codziennie będzie przypominał o konieczności dbania o czyste środowisko.

Opiekunem tegorocznej akcji była pani Maria Jarosz.

 


Rok szkolny 2016/2017

Mamy za sobą pracowity rok. Cała społeczność szkolna podejmowała wiele działań i inicjatyw mających na celu tworzenie warunków sprzyjających zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu.
Zespół SzPZ dziękuje za tak ogromne zaangażowanie Pracownikom Szkoły, Rodzicom, uczniom i zaprasza do równie owocnych działań w roku 2017/18.
Pełny raport:  zobacz
KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS
W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie trzech uczniów z klasy 6a wykonało prace plastyczne na projekt znaczka pocztowego pt.,,Czas na zdrowie”. głosowanie internautów trwa od 6 do 20 lipca. Po wejściu na stronę ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH w zakładce PROJEKTY na dole strony po otwarciu 26 okienka można obejrzeć i zagłosować na prace uczniów naszej szkoły.
1.Tytuł „Zdrowie nas buduje” Nick: dwójka, autor- Wiktor Rogowski 13l at27062017
2.Tytuł „Grunt to zdrowie” Nick: dwójka, autor –  Jan Prusak 13 lat27062017
3.Tytuł „Zdrowy czas” Nick; dwójka, autor – Katarzyna Wójs- Katarzyna Wójs 13 lat27062017

Dzień sportu 2017: sport17

XXVII Festiwal Talentów Jadwigi: zobacz

Jarmark wielkanocny: zobacz

Demokracja: zobacz

geralt / Pixabay

STOP – Cyberprzemocy: zobacz

Concord90 / Pixabay

Dni języków: zobacz

Konkurs – żonkilowa kartka: zobacz

szjeno09190 / Pixabay
Ku przestrodze: zobacz
ndemello / Pixabay
W dniach 2-3 marca miały miejsce badania przesiewowe wzroku wśród drugoklasistów. Przeprowadzili je pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu, wykorzystując program komputerowy „WIDZĘ 2”. Udział w badaniach był dobrowolny i bezpłatny.
A wszystko to w trosce o zdrowie naszych uczniów.
 Kolejna akcja

Karnawał 2017: zobacz

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie: zobacz

Hej kolęda, kolęda: zobacz

Mali architekci: zobacz

Przy wigilijnym stole: zobacz

Kolorowy jarmark świąteczny: zobacz

Zbieramy dla Darka: 

W dniach 20 i 21 grudnia podczas Jarmarku w SP2 będziemy zbierać na leczenie Darka absolwenta naszej szkoły: zobacz

Świąteczne dary: Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem dotarły do nas paczki z pomocą materialną dla kilku rodzin z naszej szkoły. Dary te są efektem zbiórki, która odbyła się w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Akcja odbyła się już po raz trzeci. Koordynowała ją pani pedagog – Joanna Chruślicka.

.

Bądź przezorny: zobacz

Artystyczna Kawiarenka „U Jadwigi”: zobacz

PODSUMOWANIE  AKCJI MAKULATURA

W PRZEDSIĘWZIĘCIU WZIĘLI UDZIAŁ UCZNIOWIE  WSZYSTKICH KLAS.                               

ZEBRALIŚMY  2 TONY 900 KILOGRAMÓW , 1 kilogram jest w cenie 30 groszy – uzyskaliśmy kwotę 870 zł. 

Każda klasa otrzyma 80% uzyskanej kwoty, a pozostałe 20%  przeznaczymy na akcje prowadzone w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.

SZCZEGÓLNE WYRÓŻNIENIE DLA  UCZNIÓW  KLAS 0A I 3B, W KAŻDEJ Z TYCH KLAS  ZGROMADZONO PONAD 400 KG TEGO SUROWCA.

POWYŻEJ 200 KILOGRAMÓW PRZYNIOSŁY KLASY 1B, 2B,3D I 5B.

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA  NALEŻĄ SIĘ RODZICOM ZA POMOC W PRZYGOTOWANIU  MAKULATURY  I DOSTARCZENIE JEJ DO SZKOŁY.

Pierwsza zbiórka  makulatury zakończyła się sukcesem, mamy nadzieję, że kolejne organizowane  co roku  będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem i staną się stałym punktem  ochrony  środowiska.

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie

Jestem w realu, nie żyję w sieci: zobacz

5

MULTILINGUAL CHRISTMAS WALL COLLAGE:  zobacz

3

Bezpieczna droga do szkoły: zobacz

nina12

Andrzejki:  zobacz

Dzień Pluszowego Misia:  zobacz

4

Dzień życzliwości: zobacz2

,,Czyste powietrze,czysta sprawa” były to trzygodzinne warsztaty,które zostały przeprowadzone przez młodzież z II LO wolontariuszy  Kany. Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klasach trzecich.

resize-of-20161130_180059

 

 

 

Szanowni Państwo,
Dzień Śniadanie Daje Moc już za nami!
W tym dniu tysiące szkół podstawowych w całej Polsce obchodziły śniadaniowe święto. Było bardzo smacznie i zdrowo :-). Nie zabrakło kolorowych kanapek,  pysznych twarożków i owocowych
smakołyków, a także zbaw edukacyjnych nt. zdrowego odżywiania.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom za entuzjazm, przygotowania i wspólne świętowanie. Bardzo doceniamy Państwa zaangażowanie i cieszymy się, że już do sześciu lat razem uczymy najmłodszych uczniów zasad zdrowego odżywiania.
Dziękujemy także za wszystkie przesłane do tej pory relacje z Misji Śniadaniowych.
Pozdrawiamy,
Sekretariat programu Śniadanie Daje Moc

resize-of-20161108_101653

 

ŚWIĘTUJEMY NASZ KOLEJNY SUKCES:  zobacz

1

 

nese / Pixabay

 Listopad miesiącem zbiórki makulatury!

Prosimy uczniów wszystkich klas naszej szkoły o gromadzenie tego surowca we własnych domach. W wyznaczonym dniu pod koniec listopada zważoną i zapakowaną makulaturę należy przynieść do szkoły.

Każda klasa uzyskuje ze sprzedaży 80% na cele klasowe, natomiast 20% przeznaczymy na akcje wewnątrzszkolne.

Liczymy na zaangażowanie, w ten sposób wspólnie możemy chronić przyrodę. Jedna tona surowca  pozwala uchronić od ścięcia aż piętnaście dużych drzew!
Zespół projektu: Szkoła Promująca Zdrowie

We wtorek 8 listopada 2016r., obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. Mamy nadzieję, że to święto będzie dla wszystkich uczniów dniem pełnym niezapomnianych i smacznych wrażeń 🙂

zobacz

moc

KONKURS NA LOGO pytajnik

W związku z udziałem w projekcie „Szkoła Promująca Zdrowie” ogłaszamy konkurs na logo dla naszej placówki. Uczestnikami mogą być uczniowie klas 0-6 oraz ich rodzice.

Znak ma zawierać następujące elementy: nazwa szkoły, napis „Szkoła Promująca Zdrowie”, ilustracja promująca zdrowy styl życia. Format dowolny. Prace należy składać w bibliotece szkolnej  do 12 października 2016r.

 

Konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie został rozstrzygnięty. Zwycięzca to uczeń Oddziału 0 A Patryk KRÓL. Prace zostały ocenione przez zespół projektu pod kierunkiem pani dyrektor Moniki Oleniacz. Prace zostały wyeksponowane w Internecie oraz na wystawce w głównym holu szkoły. Wszyscy, którzy złożyli swoje prace zostali wyróżnieni a rozdanie nagród nastąpi na najbliższym apelu.

20161025_123241 20161025_131641020161025_123154

 

Ratujemy i Uczymy Ratować – Rekord!: zobacz

1200x450_wydarzenie_fb_rur4

Jarmark: zobacz

jar1

Zostaliśmy zaproszeni do Warszawy – jedziemy!: zobacz

Lekcje wychowania fizycznego w terenie:  zobacz

piramidazal

Międzynarodowy Dzień Głuchego:  zobacz

13

Tak wyglądają nasze gazetki ścienne:  zobacz

gazetka

Happening – zabawa i edukacja w zdrowej atmosferze: zobacz

„ Jedź do szkoły na rowerze, a powietrze będzie świeże.’’

„Chroń powietrze bardzo proszę, bo tych smrodów już nie znoszę.”

„Gdy powietrza brak świeżego, to nie wróży nic dobrego!”

„Nie pal śmieci przyjacielu, bo potrujesz nas tu wielu!”  

powietrze

SPRZĄTANIE ŚWIATA: zobacz

Trzeci  weekend września to od dawna ustalony termin światowe akcji  Sprzątania świata. Hasło przewodnie tegorocznej akcji  to  „Drugie życie odpadów ” i z tej okazji  uczniowie klas piątych zaprezentowali  przez radiowęzeł krótki program.  Przypomniana  została geneza  tej  akcji, a żartobliwy program artystyczny przypomniał o naszym obowiązku i konieczności dbania o czystość powietrza, wody i gleby. Uczniowie zostali również zachęceni aby wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi dołączyli do tych którzy chcą żyć w czystym i zdrowym środowisku.

wwwe

Festiwal Biegowy w Krynicy: zobacz

resize-of-dsc_0156