BIBLIOTEKA

ROK SZKOLNY 2023/2024

„Czytamy z sercem”

W dniach 29.09 – 5.10.2023r. nasza szkoła uczestniczyła w III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Zajęcia czytelniczo – plastyczne odbyły się w świetlicy szkolnej oraz w klasach: „0”, 1a, 2a. Czytane były dzieciom teksty o sercu autorstwa Justyny Bednarek „Historie spod podłogi” i Michała Filipka „ Bajka o sercu”. Przedstawiona została prezentacja multimedialna „Alfabet zdrowego serca”. Dzieci brały udział w scence Małgorzaty Ficoń „Serce misia” dotyczącej profilaktyki chorób serca. Chętnie uczestniczyły w pogadance na temat nawyków, aby mieć zdrowe swoje serduszko. Wszyscy dobrze się bawili i chętnie pozowali do zdjęć z serduszkami.

ROK SZKOLNY 2022/2023

Pasowanie na czytelnika uczniów klas 1a, 1b, 1c miało miejsce w bibliotece szkolnej i w filii na Wólkach. Pierwszoklasiści odbyli wirtualny spacer po naszej bibliotece, w którym poznali jej pomieszczenie oraz zbiory. Dowiedzieli się, jaką funkcję pełni biblioteka w szkole, w jakich godzinach można wypożyczyć książki i poznali jej regulamin. Nauczyli się zasad zachowania w bibliotece oraz szanowania wypożyczonych w niej podręczników i książek. Następnie sprawdzili swoją wiedzę w formie krótkiego egzaminu, czyli quizu. Wykazali się sporą wiedzą o naszej bibliotece. Później złożyli uroczyste ślubowanie i stali się czytelnikami biblioteki szkolnej.

My uczniowie pierwszej klasy

Wszystkim tu obecnym przyrzekamy

Książki szanować i dbać

A obowiązki czytelnika

Zawsze dobrze wypełniać.

Wypożyczyli też swoją pierwszą książkę.

W prezencie otrzymali wyprawki czytelnicze „ Pierwsze abecadło” z broszurką informacyjną dla rodziców. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „ Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Dodatkowym upominkiem były kolorowe zakładki, czyli zwierzątka z linijkami do swoich pierwszych wypożyczonych książek.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek , ich szanowania oraz pasja czytania.

Serdecznie zapraszamy ich do szkolnej biblioteki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka szkolna zaprasza nauczycieli, uczniów oraz rodziców na spotkanie literacko – muzyczne online z Izabellą Klebańską w dniu 6 listopada (piątek) 2020r. o godz. 10:30.

Link do spotkania: 

https:// zoom.us/j/ 97878010933

Izabella Klebańska – Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorka książek dla dzieci, bajek i piosenek, scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży takich jak “Tut Turu”, “Miganki” czy “Piosenkarnia”, emitowanych przez Program 1 TVP. Autorka współpracowała również z programami: „5, 10, 15″ i „Domowe przedszkole”. Pisze scenariusze teledysków muzycznych. W 2001 otrzymała statuetką „Yacha” za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu „Piersi”.

Biblioteka szkolna podaje linki do serwisów internetowych z wybranymi lekturami szkolnymi dostępnymi online bezpłatnie:

  1. https://lektury.gov.pl/
  2. https://wolnelektury.pl/
  3. http://www.lektury.waw.pl/
  4. http://bookto.pl/kategoria/17-lektury-szkolne/t-e1
  5. http://typo.polona.pl/pl/
  6. https://fbc.pionier.net.pl/
  7. http://chmuraczytania.pl/
  8. https://pl.wikisource.org/wiki/Kategoria:Kolekcje

 

Nasza szkolna biblioteka otrzymała o Fundacji ING Dzieciom dwie książki bilioterapeutyczne dla najmłodszych „Lucjan lew, jakiego nie było” i „Kosmita”.

Książki przeznaczone są do upowszechniania biblioterapii. Pomagają dzieciom odkrywać świat i własne możliwości, dodają im odwagi w podejmowaniu wyzwań i realizacji własnych marzeń.

Dziękujemy Fundacji ING Dzieciom za wsparcie naszej biblioteki.

 

„Dwójka  w kwiatach  – 

Kwiaty w literaturze, sztuce i nie tylko…”

netografia PBW
kwiaty bibliografia
harmonogram projektu kwiaty    

Ciekawostki  z  życia  szkolnej  biblioteki

W dniu 17.09.2019 r. uczniowie klasy 7a SP2 – Poczet Sztandarowy- wzięli udział we Mszy Świętej w Kościele św. Kazimierza  z okazji   80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz obchodów XXX-lecia Związku Sybiraków na Sądecczyźnie i Ziemi Gorlickiej pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla.
Z tej też okazji pani Iwona Rączka  przygotowała wystawę , którą można w tym tygodniu zobaczyć w lokalu szkolnej Biblioteki.
Zapraszamy.

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w bibliotece SP2 jak co roku  odbyły się  spotkania z młodymi czytelnikami – uczniami naszej szkoły.  Dzieci mogły zobaczyć wystawę  poświęconą słynnemu duńskiemu baśniopisarzowi   H. Ch. Andersenowi, którego data urodzin , czyli 2 kwietnia została wybrana na ten szczególny dzień. Zostały także przedstawione piękne plakaty z kilku ostatnich lat, a także odczytano dzieciom list  litewskiego pisarza Kęstutis Kasparavičius  zatytuowany  „Książki pomagają nam zwolnić

Dzień ten został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego święta książki projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem w roku 1980 , a Motto „Książka moim oknem na świat” było autorstwa Wojciecha Żukrowskiego, a plakat projektował Jerzy Czerniawski.

W  2019 roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest  LITWA.

Oczywiście nie mogło zabraknąć i książek. Uczniowie oglądali przygotowaną przez p. Beatę Karaszewską  wystawę  i  dokonywali samodzielnych wyborów . Tego dnia każde dziecko  uczestniczące w  spotkaniu wyszło z biblioteki z książką.  Warto zawsze promować czytelnictwo.

 

 

 

 

KSIĄŻKI    POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!   Kęstutis Kasparavičius

Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.

Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.

Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.

Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.

Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.

Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w  książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu  lub mech porastający mur u sąsiada.

Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?

Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.

I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.

Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.

Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!

Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

 

List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych

http://www.ibby.pl/?p=5689     07.04.2019 r.

PUDEŁKO POMYSŁÓW

Konkurs literacko-plastyczny

„Książki, które lubimy, które czytamy, które polecamy”

 Nagrody otrzymali :

Oddz.„0”    Antek Dyrek, Magda Nieć , Gabriel Sokołowski

Klasa 2b     Stasiu Brzóska, Marysia Kucharczyk

Klasa 3a     Mateusz Hejmej,  Amelia Cilcic, Ania Koster

 Wyróżnienia otrzymali :

Klasa 2 a         Marcel Szafran, Gabrysia Mąka, Aniela Mąka

Klasa 2 b        Wiktoria Drożdż

Klasa 3 a        Kamila Bednarek, Lena Walczyńska,                       

                     Kacper Góźdź, Adrian Kożuch, 

                     Nikodem Wideł, Krzysiek Leśniak 

Bardzo dziękujemy za udział  w konkursie

Serdecznie gratulujemy  nagrodzonym i wyróżnionym uczniom.

 

PROMOCJA    BIBLIOTEKI    SZKOLNEJ  PODCZAS    DNIA   OTWARTEGO   W   SP2

 

 

„W ŚWIECIE  NARNII” – konkurs literacki i plastyczny

Z okazji 120. rocznicy urodzin i 55. rocznicy śmierci angielskiego pisarza C.S. Lewisa biblioteka zorganizowała szkolny konkurs dla uczniów klas 5-8 dotyczący znajomości cyklu książek Clive`a Staplesa Lewisa o Narnii, ich ekranizacji oraz biografii autora , a także  konkurs plastyczny do cyklu książek „Opowieści z Narnii”.  Przed biblioteką rozwieszony był wielki arkusz z graficznym przedstawieniem pytań,  a każdy uczestnik otrzymał arkusz z pytaniami za 1,2,3,4,i 5 punktów.  Konkurs polegał na wyszukiwaniu informacji w różnych źródłach i udzieleniu jak największej liczby poprawnych odpowiedzi zdobywając punkty. Konkurs zrealizowała nauczyciel – bibliotekarz Beata Karaszewska w oparciu o materiały

W tej rywalizacji zdobyli :

I miejsce – Andrzej Sołtys   z klasy 8b

II miejsce – Anastazja Gągola z klasy 6c 

II miejsce  – Milena Bułak  z klasy 5b

W konkursie plastycznym równorzędne nagrody otrzymali :

Feliks Kożuch    — klasa 7c

Klara Racoń       — klasa 6c

Nikola  Symela  — klasa 5c

Amelia Cilcic     — klasa 3a

Wszyscy w/w uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

Dziękujemy  i  serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników zmagań – niektóre z pytań były naprawdę trudne i  szczegółowe, wymagały także sporego sprytu i  umiejętności wyszukiwania informacji .

 

Certyfikat  2019 

„Biblioteka Przyjazna Uczniom”

Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 2

im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu

otrzymała

Certyfikat „BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOM”

od  Redaktora Naczelnego ogólnopolskiego czasopisma „Biblioteka w Szkole”

Oddział „0” w Bibliotece.

Dzieci z Oddziału  „0”  są bardzo częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece. Zawsze chętnie pani Beata czyta im książeczki, a dzieci równie chętnie ich  słuchają . Ostatnio odbył się  konkurs  recytatorski, w którym został wyłoniony przedstawiciel do etapu szkolnego tego konkursu, który zaprezentował wiersz Juliana Tuwima pt. „Bambo” .

 Pod opieką wychowawcy  p. Niny Jendrusik  i  bibliotekarza dzieci mogły wziąć także udział      w spektaklu pt. „Czerwony Kapturek”  przygotowanym przez Teatr Nowy  w Nowym Sączu. Były to niesamowite wrażenia dla naszych dzieci,  kiedy po obejrzeniu przedstawienia mogli wejść na scenę i pozować do wspólnego zdjęcia z aktorami.

„100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

To wyzwanie czytelnicze zostało zainicjowane  przez Pedagogiczną  Bibliotekę Wojewódzką                w Nowym Sączu i miało  na celu w taki niecodzienny sposób uczczenie rocznicy  niepodległości naszego kraju. Chodziło o przeczytanie w okresie od września do końca grudnia 2018 roku  jak największej ilości książek ze zbiorów PBW, jednocząc przy tym społeczność szkolną tj. nauczycieli, wychowawców, uczniów, rodziców oraz pozostałych pracowników. Społeczność szkolna SP2  wypożyczyła    157 egzemplarzy książek, zdobywając      II  miejsce  w tej rywalizacji 10 szkół, które przystąpiły do projektu. Ostatecznie to wyzwanie czytelnicze zrealizowało 5 szkół. Laureaci  otrzymali dyplomy, a szkoły, które osiągnęły pułap 100 książek i więcej otrzymały nagrody książkowe dla biblioteki szkolnej.

Głównym koordynatorem działań była pani Nina Jendrusik we współpracy z bibliotekarzem – Beatą Karaszewską.

Jednocześnie chcieliśmy zwrócić uwagę czytelnikom na zmianę miejsca lokalizacji PBW, która obecnie mieści się przy ul. Jagiellońskiej 61 .

     

 

Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki

 Uczniowie klasy 1A  uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla  nich  zajęciach,  podczas  których dowiedzieli się o zasadach korzystania z biblioteki,  jak należy szanować książki, złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Mogli obejrzeć wystawę  książek dla dzieci , które zostały specjalnie dla nich wybrane i przygotowane. Dzieci z radością dokonały samodzielnych wyborów  i od tej pory mogą na przerwach same przychodzić do biblioteki.

              

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza  

Uczniowie naszej  szkoły pod opieką p. Beata Karaszewskiej  wzięli udział w  Międzyszkolnym Konkursie wiedzy  o życiu i twórczości Adama Mickiewicza”  organizowanym w Gimnazjum nr 11 w Nowym Sączu.

 

 

Utwory Adama Mickiewicza w plastyce

Uczniowie naszej  szkoły pod opieką p. Ingi Wygody wzięli udział w XXI  Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym – „Utwory Adama Mickiewicza w plastyce”  organizowanym w Gimnazjum nr 11 w Nowym Sączu.  Wśród bardzo wielu pięknych i różnorodnych prac wyróżnionych i nagrodzonych znalazły się  rysunki uczniów SP2 .

Kacper  Hećko   z klasy 6a   zdobył II miejsce

Feliks Kożuch z  klasy  7c  otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich plastycznych talentów.

Nasze  najmłodsze dzieci z oddziału „0”  pod opieką pani Niny Jendrusik też  wykonały barwne prace  do bajek Adama Mickiewicza,  które zostały zaprezentowane przez p. Beatę  na  wystawie w  szkolnej bibliotece.

 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia był  kolejną okazją do spotkań z młodszymi czytelnikami,  podczas których mogli poznać  historię pluszowego niedźwiadka i obejrzeć prezentację   o znanych bajkowych postaciach misiów , a także ciekawostki o niedźwiedziach.   Z  radością oglądali  książki i słuchali czytanej bajki.  Wykonali także plakaty  pod hasłem „Pokoloruj Misia”  oraz  kreatywną wystawkę na oknie.

„Książka Najlepszym Przyjacielem”

W dniu 21 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 20 odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt. „Książka Najlepszym Przyjacielem”. Wzięło w nim udział ponad 40 uczniów z sądeckich szkół podstawowych . Nie mogło zabraknąć także naszych reprezentantów. Jury oceniało piękną recytację w dwóch kategoriach wiekowych kl. 2-4 i 5-8.

Znowu możemy się pochwalić sukcesami naszych uczniów.

Gabrysia Gryźlak z kl. 7c za recytację wiersza Czesława Miłosza pt. „Ale książki” zdobyła 3 miejsce,

Marysia Racoń z kl. 5d za prezentację wiersza K. I. Gałczyńskiego pt. „Książka mówi do stroskanego” otrzymała wyróżnienie.

Martynka Kałyniuk z 3a wyrecytowała wiersz autorski ucznia naszej szkoły Andrzeja Sołtysa                     pt. „W bibliotece”

Serdecznie gratulujemy!

Zostań Mistrzem Pięknego Czytania

W ramach  obchodów   MIĘDZYNARODOWEGO  TYGODNIA   BIBLIOTEK SZKOLNYCH.  nasza pani bibliotekarka Beata Karaszewska zorganizowała konkurs  pt. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”. Uczestniczyli w nim uczniowie  (po 2 osoby)  ze  wszystkich oddziałów klas od 2-8.  Zmagania konkursowe odbywały się oddzielnie dla grup wiekowych 2-4  i 5-8.   Jury   konkursu w skład którego weszli nauczyciele poloniści : Grażyna Wojnar-Milan, Małgorzata Szczurek, logopeda Urszula Bajorek  i  zaproszenie w ramach współpracy bibliotekarze  z  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej -Beata Góra i Barbara Kozik   wyłoniło zwycięzców , wyróżnionych w każdym poziomie klas,  a także „Mistrzów Pięknego Czytania”  

Mistrzem klas 2-4  został     Miłosz Słowik       z klasy 2b

Mistrzem klas 5-8  została  Gabrysia Gryźlak  z klasy 7c

Laureaci  w kategorii  klas 2-4

I miejsce    – Miłosz Słowik  –  kl. 2 b

Wyróżnienie  –  Stanisław  Brzóska  – kl. 2 b

I miejsce   – Amelia  Cilcic  –  kl. 3 a

Wyróżnienie  – Zuzanna Szkaradek  –  kl. 3 b

I miejsce – Krystian  Gajdosz  –  kl. 4 c

Wyróżnienie  – Piotr  Gutowski –  kl. 4 b

Laureaci  w kategorii  klas 5-8

I miejsce    -Hubert Baczyński   –  kl. 5 c

Wyróżnienie  –  Amelia  Janes   – kl. 5 a

 I miejsce   – Klara Racoń   –  kl. 6 c

Wyróżnienie  – Jakub Kiełbasa   –  kl. 6 a 

I miejsce – Gabriela  Gryźlak   –  kl. 7 c

Wyróżnienie  – Alicja Kmieć  –  kl. 7 a

I miejsce – Mikołaj  Michalik   –  kl. 8 a

Wyróżnienie  – Damian Stypuła   –  kl. 8 b

Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że w naszej szkole uczniowie  tak pięknie czytają .

Warsztaty pisma średniowiecznego

Podczas   Jarmarku Andegaweńskiego  uczniowie  klas 1-3 mogli uczestniczyć w warsztatach pisma średniowiecznego. Wykonywali piękny ozdobny inicjał. W zajęciach towarzyszyła nam  Królowa , dwórki i żaczki .

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Wrzesień to oprócz ciężkiej pracy z podręcznikami jest miesiącem kiedy biblioteka  rozpoczyna różne akcje czytelnicze. Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody  Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania  promując czytelnictwo  wśród dzieci i młodzieży. Czytanie  na głos stymuluje  rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię dzieci. Wielu nauczycieli, wychowawców oraz oczywiście bibliotekarze czytali dzieciom fragmenty wybranych utworów literackich.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy o głośnego czytania dzieciom nie tylko z okazji tego święta, ale każdego dnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podręczniki szkolne

To już kolejny – 5  rok szkolny, który dla nauczycieli bibliotekarzy rozpoczyna się w sierpniu. Musieliśmy przyjąć, rozpakować, posegregować i opieczętować oraz nadać numery inwentarzowe dla ok. 2500  nowych podręczników. Ponadto wydajemy te , które już znajdują się na stanie biblioteki , a także niezliczoną  ilość materiałów ćwiczeniowych dla każdego ucznia.

W roku szkolnym 2018/2019 wszyscy uczniowie klas 1-8 wypożyczyli podręczniki w szkolnej bibliotece.

Prosimy szanujcie książki ,

aby za rok mogły nadal służyć uczniom SP2.

 

 

Obchody 110. rocznicy pierwszego wydania „Ani z Zielonego Wzgórza”

 W 1908r. po raz pierwszy wydano „Anię z Zielonego Wzgórza”. Książka szybko stała się światowym bestsellerem. Z okazji 110. rocznicy tego wydarzenia biblioteka szkolna zorganizowała konkurs wiedzy- quiz oraz konkurs plastyczny. Wzięli w nim uczniowie z poszczególnych poziomów wiekowych.
Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Beata Karaszewska i Małgorzata Szczurek.
Oto wyniki:
konkurs wiedzy o utworze: 
I miejsce
Amelia Cilcic, 2 a ( kategorii klas młodszych)
Zuzanna Margraf, 4b
II miejsce
Pola Freisler, 6b
III miejsce
Zuzanna Wilk, 4b
– konkurs plastyczny:
I miejsce
Gleb Jefymenko, 6a
II miejsce
Karolina Mastalska, 4b
III miejsce
Amelia Cilcic, 2a
W konkursie wzięli także udział: Julia Kotowicz i Joachim Jabłoński z kl. 4b.
Urządzono okolicznościową wystawę książek autorki i portretów Ani. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom!

Turniej klas 2 pt. „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”

09 maja 2018 r. uczniowie klas 2 wzięli udział w konkursie ze znajomości znanej i lubianej książki A. A. Milne pt. „Kubuś Puchatek” .

W zaciętej rywalizacji uczestniczyli uczniowie z kl. 2a – Martynka Kałyniku, Mateusz Hejmej i Lena Walczyńska ; Kl. 2 b – Oliwia Gajos, Hania Schabowska i Martyna Sadkiewicz .

Dzieci rozwiązywały szereg zadań np. krzyżówkę, test, rozpoznawały cytaty bohaterów, opowiadały fragmenty książki związane z wylosowanymi rekwizytami oraz musiały odnaleźć zgubiony ogon Kłapouchego lub wykonać skok. Konkurencje oceniało Jury: Małgorzata Szczurek i Beata Karaszewska .

Pozostali uczniowie również byli aktywnie zaangażowani . Wyśpiewali pięknie Kubusiowe mruczanki, wykonali plakaty a także, oprócz nieustannego dopingowania swoich drużyn wymyślali rymowanki o bohaterach książki.

Obie drużyny uzyskały jednakową ilość punktów. Wręczono nagrody książkowe i dyplomy .

Serdecznie gratulujemy!!!

Organizator: Beata Karaszewska

 

Podsumowanie projektu

Moda na ubranie – moda na czytanie, czyli sleeveface w bibliotece”

 Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała.

W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.

W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 4a : Zuzia Fedko, Amelka Janes, Łucja Pałka , Miłosz Kłonica, Szymon Kopeć, Franek Groń , uczeń klasy 5 c : Bartosz Majocha oraz Beata Karaszewska

Opiekunami projektu były panie bibliotekarki : Małgorzata Szczurek i Beata Karaszewska

Zdjęcia wykonali : Piotr Zalewski i Maciej Karaszewski

Projekt by ogłoszony przez PBW w Nowym Sączu. Przystąpiło do niego kilka szkół. Zapraszamy do obejrzenia naszych prac na szkolnym korytarzu jak również wszystkich na facebooku Sądeckiej Biblioteki Pedagogicznej .

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w tej niecodziennej zabawie, szczególnie naszym fotografom, bo bez nich nie byłoby tak fascynującego efektu prac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w bibliotece SP2  odbyły się  spotkania z młodymi czytelnikami – uczniami naszej szkoły.  Dzieci mogły zobaczyć wystawę  poświęconą słynnemu duńskiemu baśniopisarzowi   H. Ch. Andersenowi, którego data urodzin , czyli 2 kwietnia została wybrana na ten szczególny dzień.  Został on ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego święta książki projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem w roku 1980 , a motto „Książka moim oknem na świat” było autorstwa Wojciecha Żukrowskiego, a plakat projektował Jerzy Czerniawski.

W  2018 roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Łotwa.

Oczywiście nie mogło zabraknąć i książek. Uczniowie oglądali przygotowaną przez p. Beatę wystawę i  dokonywali samodzielnych wyborów . Tego dnia każde dziecko  uczestniczące w  spotkaniu wyszło z biblioteki z książką.  Warto zawsze promować czytelnictwo.

 

 

 


 PASOWANIE NA CZYTELNIKA SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

W szkolnej bibliotece jak co roku odbyły się uroczyste spotkania z naszymi najmłodszymi uczniami, podczas których dzieci z klasy 1A i 1B  zostały  przyjęte w poczet czytelników. Po zapoznaniu się                z zasadami poszanowania książek, regulaminem wypożyczeń,  lokalem biblioteki dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały pasowane na Czytelników Szkolnej Biblioteki. Uczniowie mogli dokonać samodzielnego wyboru książek, po obejrzeniu wystawki specjalnie dla nich przygotowanej. Biblioteka gromadzi księgozbiór przystosowany do potrzeb małych czytelników. Dzieci otrzymały także  pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.

Uczniowie  z klasy 1B przynieśli swoje pięknie prowadzone zeszyty lektur, w których bibliotekarz dokonał pamiątkowego wpisu.

Od tej pory nasi pierwszoklasiści odwiedzają szkolną bibliotekę niemal codziennie. Wierzę, że czytanie książek przyniesie im wiele radości i korzyści dla ich rozwoju.


  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody tego dnia, promując czytelnictwo

wśród dzieci i młodzieży. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój,

wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Wielu nauczycieli, wychowawców oraz oczywiście

bibliotekarze czytali dzieciom fragmenty wybranych utworów literackich.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy o głośnego czytania dzieciom nie tylko z okazji tego święta, ale każdego dnia.

Spotkania  z wyjątkowym  gościem

Mieliśmy  zaszczyt gościć  w Szkole  Podstawowej Nr 2  w Nowym Sączu

Panią  Jadwigę Marzec – autorkę  wierszy, fraszek, bajek i opowiadań dla dzieci.

Podczas spotkań z uczniami  wszystkich  oddziałów klas  1-3 naszej szkoły

mogła zaprezentować  swój  książkowy  debiut .

Jest to utwór  pt. „Niezwykły tydzień Frani” opowiadający

o przygodach tytułowej bohaterki Frani , jej brata Bartka  i przyjaciółki Karoliny.

Zachęcamy do przeczytania  tej książki, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki.

  Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

był okazją do spotkań z młodszymi czytelnikami,

podczas których mogli poznać  historię pluszowego niedźwiadka

i obejrzeć prezentację   o znanych bajkowych postaciach misiów ,

a także ciekawostki o niedźwiedziach.

Z  radością oglądali  książki i słuchali czytanej bajki.

 

Międzynarodowy Tydzień   Bibliotek  Szkolnych   

przebiegał pod hasłem

 „Filemon kontra Reksio- czyli o psach i kotach w literaturze i nie tylko”.

Z tej okazji odbyły się m.in. :

  • Konkurs na pracę  plastyczną  przedstawiającą  bohatera książki – psa lub kota.
  • Wystawa maskotek i  książek , której bohaterem jest pies lub kot.
  • Gazetka z ciekawostkami o rasach  kotów i psów , ich służbie w życiu człowieka,
  • Wiersze i
  • Znane związki
  • Imprezy czytelnicze w klasach .

 Wyniki konkursu plastycznego

                                                   „Filemon kontra Reksio, czyli o psach i kotach w literaturze”

Nagrody otrzymali:

  • Ania Florczyk – 1 b
  • Zosia Groń – 1 c
  • Tomek Cygan – 2 b
  • Amelka Czeluśniak – 2 b
  • Adam Ślipek – 3 c
  • Karolina Mastalska – 4 b

Wyróżnienia otrzymali:

  • Bartosz Wiewióra, Zuzia Stec – „0”
  • Emilka Florczyk – 1 b
  • Dominika Tarnawska, Jakub Małek  –  1 c
  • Emilka Kiliańska, Maja Bogusz – 1 c
  • Cieślikowski Kacper –  3 a
  • Zuzia Grzywnowicz – 3 b
  • Milena Bułak – 4 b

Gratulujemy!!!


 

 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Z  tej okazji odbyły się spotkania czytelnicze w  klasach młodszych,

podczas których  dzieci zapoznały się z „Alfabetycznym korowodem postaci z bajek” ,

oglądały pięknie ilustrowane  książki  i słuchały   baśni H. Ch. Andersena pt. „ Nowe szaty cesarza”.

 

Gazetki  biblioteczne

Przed  szkolną biblioteką zawsze można  obejrzeć  ciekawą  gazetkę .

Kalendarze promujące książki   NPRCz  .

Pożegnanie Wandy Chotomskiej

725  lat Nowego Sącza

Światowe   Zabytki  Dziedzictwa  Unesco

Ludzie listy piszą….

11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

Wspomnienie grudniowych dni  1981 r.

 

Akcja – Szkolne podręczniki  – trwa cały rok  !!!

Biblioteka  przyjęła  , opracowała i  wydała uczniom ponad  3000  egzemplarzy podręczników.

Bardzo prosimy  wszystkich uczniów o to, aby  je oprawili, dbali o nie i szanowali.

„Spotkanie na dywanie”

W klasie 1b  rozpoczęliśmy cykliczne spotkania ,

podczas których dzieci recenzują przeczytane książki

i prezentują swoje pięknie prowadzone  zeszyty lektur.

 

Zapraszamy do szkolnej biblioteki

Czytamy , bo lubimy !!!

Beata Karaszewska