Ponowne spotkanie uczniów z zaprzyjaźnionych szkół!

Przez tydzień grupa uczniów i opiekunów z naszej szkoły uczestniczyła w międzynarodowej wymianie z młodzieżą z zaprzyjaźnionej szkoły Gesamtschule Gänsewinkel Schwerte w Niemczech.

To był jubileuszowy rok, nasze spotkania odbywają się już od 25 lat.

Mimo 3-letniej, spowodowanej pandemią przerwy partnerzy z obu krajów spędzili pełen emocji czas jak za dawnych lat… I tym razem  czekało na nich także mnóstwo atrakcji. Na początek, na zaproszenie pana burmistrza Axourgosa udaliśmy się do ratusza w Schwerte. Na pamiątkę tej wizyty mogliśmy się wpisać do złotej księgi gości !

Następnie mieliśmy w programie zwiedzanie okolic Schwerte, w tym  Düsseldorfu, Dortmundu i Münster. W czasie wycieczek do tych miast byliśmy w zoo, planetarium, muzeum piłki nożnej Borusseum, na stadionie Borussii Dortmund, podziwialiśmy także zabytkowe Stare Miasto w Düsseldorfie i Münster. Odbyliśmy nawet rejs panoramiczny po rzece Ren. Wielką radość sprawił wszystkim uczniom pobyt w pobliskim parku rozrywki Movie Park w Bottrop. Pogoda i humory dopisały !

W czasie wymiany polscy uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się życiu codziennemu swoich partnerów i ich rodzin oraz życiu szkoły, np. biorąc udział w lekcjach a następnie w różnych warsztatach tematycznych. Tradycyjnie młodzież rozegrała też mecz piłki nożnej. W tym roku wygrała młodzież ze Schwerte 😊

Wymiana jest od lat współfinansowana przez rodziny uczniów, Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Poczdamie. Bardzo dziękujemy !

Od dziś polscy uczestnicy wymiany odliczają już czas do przyszłorocznego spotkania z przyjaciółmi z Gesamtschule Gänsewinkel Schwerte.  Tym razem to młodzież ze Schwerte będzie gościć w Nowym Sączu.

Do zobaczenia!