11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości

Był taki czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku uczniowie byli karani, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień, kiedy to Polska po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w listopadzie 1918 r. odzyskała niepodległość pod przywództwem Legionów Józefa Piłsudskiego.

Na pamiątkę tych wydarzeń klasa VI B pod kierunkiem pań Moniki Oleniacz i Małgorzaty Szczurek przygotowała uroczystą akademię dla uczniów naszej szkoły, która uświetniła zbliżające się Święto Niepodległości.

Uczniowie dumnie prezentowali biało-czerwone kotyliony i kokardy w narodowych barwach na swoich galowych strojach.