„Klub Młodego Chemika”

 ROK SZKOLNY 2021/2022

W naszej szkole od kilku lat prężnie działa koło naukowe „KLUB MŁODEGO CHEMIKA”. Z przyjemnością informuję, że w bieżącym roku szkolnym koło chemiczne wznawia działalność.

Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do opiekuna koła p. Małgorzaty Świerczek

Serdecznie zapraszamy

Małgorzata Świerczek

 

Czy wiesz, co jesz?

Chemia to nie tylko nauka, ale i wspaniałą zabawa! Zobaczcie sami!

Lawa w butelce

 

Ciecz czy nie ciecz?

Lewitujące ciało

  Fizycy z 7b prezentują: 

Mamy dla Was dzisiaj ciekawy eksperyment. Tym razem Młodzi Naukowcy z klasy 7b naszej szkoły postanowili sprawdzić co się stanie z jajkiem po wrzuceniu go do szklanki z wodą oraz do solanki.

Efekty zobaczcie sami!

 

       

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Ciecz czy ciało stałe?

Płyn nienewtonowski to kolejne wyzwanie dla uczestników koła naukowego, które  działa w naszej szkole obecnie w trybie on-line.

Młodzi Naukowcy sprawdzali jak uformować z cieczy kulkę. Czy to możliwe?

Zobaczcie sami.

 

KOŁO NAUKOWE „KLUB MŁODEGO CHEMIKA”  ON-LINE!

Czy ciało może pozostawać całkowicie zanurzone w cieczy i nie opadać na dno? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy Klubu Młodego Chemika.

A oto efekty kreatywnej pracy na zajęciach koła naukowego:

 

Z życia wzięte….

                                               Chemia w kuchni

Dzisiaj prezentujemy „Wulkan chemiczny” . Wszystkie substancje potrzebne do tego eksperymentu można odnaleźć w naszej kuchni. Na zajęciach „Klubu Młodego Chemika” rozwijamy swoje zainteresowania i pasje, uczymy się przez doświadczenia. Udział w kole naukowym to świetna okazja na rozszerzenie swoich zainteresowań, zwłaszcza dla osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z chemią. A oto efekty naszej pracy w domowym laboratorium chemicznym:

 

Film przygotowany przez Krzysztofa z 8A:


 

Uczestnicy Koła Naukowego w  domowym zaciszu w  trudnym dla wszystkich czasie biorą udział w spotkaniach Klubu Młodego Chemika on-line. Jak temu sprostać?  To dla miłośników eksperymentów prawdziwe wyzwanie.  W ubiegłym tygodniu   badaliśmy zjawisko   potwierdzające cząsteczkową budowę materii…

Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za zaangażowanie oraz gratuluję zapału.

 

 

 

 

 


 

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW 

W tym szczególnym czasie, w którym okoliczności nie sprzyjają organizacji wspólnych spotkań chciałabym  zaprosić Was Drodzy Uczniowie na tegoroczną Małopolską Noc Naukowców, a mając na uwadze zdrowie nas wszystkich  wydarzenie to odbędzie się on-line! Przenosimy się do sieci! Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu serdecznie zaprasza uczniów na „Małopolską Noc Naukowców 2020” w piątek 27 listopada 2020 r.  Udział  będzie możliwy wyłącznie on-line, a szczegóły są dostępne na stronie internetowej https://www.pwsz-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/wydarzenia/3512-malopolska-noc-naukowcow-2020 oraz www. nocnaukowcow.malopolska.pl
Mam nadzieję, że tegoroczna Małopolska Noc Naukowców będzie wyjątkowa, nie tylko ze względu na pasjonujący i ciekawy program, ale również dlatego, że odbędzie się w nietypowych uwarunkowaniach spowodowanych pandemią.
Pomimo obecnych  trudności będziemy mogli spotkać się nie tylko z pasjonatami nauki z Krakowa i Małopolski, ale i całej Polski i Europy! Tym razem wydarzenie odbędzie się w innym wymiarze – wyłącznie w formie on-line, ale nie poddajemy się! Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo przecież „nauka buduje świat i ułatwia życie”. Doświadczamy tego osobiście każdego dnia.

Serdecznie zapraszam do wspólnego eksperymentowania na zajęciach koła naukowego „Klub Młodego Chemika”.

Chemia to nie tylko pisanie skomplikowanych wzorów i reakcji, lecz także doświadczenia chemiczne. Mogą one być nie tylko źródłem wiedzy, ale i doskonałej zabawy. W ramach zajęć szukamy naukowych inspiracji na Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas wykładów, spotkań z pracownikami wyższych uczelni oraz wyjazdów na „Spotkania z Ciekawą Chemią” na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Przeprowadzamy również pokazy eksperymentów podczas Dni Otwartych Szkoły.

Moją wielką radością jest odkrywanie pasjonatów chemii. I chyba mam szczęście,bo nieustannie udaje mnie się ich znajdować. Albo to oni znajdują mnie…

Małgorzata Świerczek – nauczyciel chemii i fizyki w naszej szkole


ROK SZKOLNY 2019/2020

SPOTKANIE Z CIEKAWĄ CHEMIĄ

W naszej szkole w ramach Dni Otwartych został zorganizowany przez Klub Młodego Chemika pokaz doświadczeń chemicznych pok kierunkiem pani Małgorzaty Świerczek.

Zaproszeni goście mieli możliwość przeprowadzenia eksperymentów, takich jak:

 • wulkan chemiczny,
 • pasta do zębów dla słonia,
 • ciecze nienewtonowskie,

i wiele, wiele innych.

Spotkanie z „Ciekawa chemią” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, uczniów i rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „FIZYKA WOKÓŁ NAS”

Organizatorzy zapraszają wszystkich uczniów do udziału w I Szkolnym Konkursie Fotograficznym

,,FIZYKA WOKÓŁ NAS”.

Temat przewodni zdjęć to dowolnie wybrane zjawiska fizyczne dostrzeżone w otaczającej przyrodzie lub świadomie wyeksponowane w przeprowadzonym przez uczniów eksperymencie.

Pobierz: Regulamin Konkursu Fotograficznego

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY: SPOTKANIE Z „CIEKAWĄ CHEMIĄ”

POKAZY KRIOGENICZNE NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM

Uczniowie klasy 7 A oraz grupa młodzieży z Klubu Młodego Chemika wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę bardzo edukacyjną. Rozpoczęli ją w kinie I Max na seansie filmu o Teleskopie Hubble a następnie udali się na Uniwersytet Jagielloński. Uczestniczyli w pokazach doświadczeń oraz krótkich wykładach zaprezentowanych przez profesorów Uniwersyteckich.

Podczas pokazu zaprezentowano 10 doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.

 • zjawisko Leidenfrosta
 • powstawanie mgieł i piany
 • przemiany fazowe w metalach i niemetalach
 • zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych
 • skraplanie gazu ziemnego
 • skraplanie i zestalenie argonu
 • rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne
 • spalanie mieszaniny piorunującej

Pokaz okazał się bardzo interesujący i przede wszystkim bogaty w efekty specjalne 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KLUB MŁODEGO CHEMIKA PRZEDSTAWIA…

… Z pamiętnika Mac Gyvera!

Ile jesteśmy w stanie trwale zapamiętać?

Jedną dziesiątą tego, co przeczytaliśmy, połowę tego, co widzieliśmy lub wszystko,bo aż 90 % tego,co sami zrobiliśmy!

Uczestnicy Klubu Młodego Chemika doskonale o tym wiedzą. Przeprowadzając eksperymenty zdecydowanie szybciej rozumieją wiedzę z różnych działów chemii – no i doskonale się przy tym bawią.

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

Dnia 27.09.2019r grupa uczniów z klas VIII wraz z opiekunami p. Małgorzatą Świerczek oraz p. Agnieszką Czeluśniak uczestniczyła w Małopolskiej Nocy Naukowców 2019 zorganizowaną przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu.

Młodzież brała udział w mnóstwie interesujących i fascynujących spotkań, warsztatów i pokazów między innymi:

 • „super żywność – jedzenie, które leczy”;
 • „zagadki mikrobiologi”;
 • pokaz technika kryminalnego zaprezentowane przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu.

Uczestnicy MNN mieli okazję poznać świat nauki z innej strony, która najbardziej ciekawi.

Na koniec po licznych wrażeniach i z wspaniałymi pamiątkami, nagrodami uczniowie wrócili do domu zajadając się lodami.


„Już wakacje za nami, więc do Klubu Chemika wracamy!

Pamiętajcie! Chemia trudna sprawa, ale w naszym Klubie to świetna zabawa”

Serdecznie zapraszam do wspólnych spotkań aby poprzez zabawę i doświadczenia odkrywać tajemnice chemii.

Małgorzata Świerczek


ROK 2018/2019


Wakacje tuż tuż, ale i na wakacjach można zdobywać wiedzę i doświadczenia na przykład obserwując zjawiska chemiczne, na co dzień powszechne w nauce zaś zbadane i szczegółowo wyjaśniane.Ciekawe świata dzieci z klasy IIb zaprosiły wraz z wychowawcą na lekcje członków Klubu Młodego Chemika, którego twórcą i opiekunem w naszej szkole jest Pani Małgorzata Świerczek. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach do wykonywania eksperymentów stanęły Ola Koster(8b), Zuzia Faron(8b), Karolina Czeluśniak (7b), Natalia Brzezina (7b),Karolina Piękoś(7b) i Weronika Zacłona (7b).  Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w serdecznej atmosferze daje satysfakcję i radość i …….pozostaje na długo – wszak powtarzanie matką wiedzy! Dziękujemy i prosimy o więcej!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciecze nienewtonowskie 

Płyny nienewtonowskie zachowują się inaczej niż woda. W zależności od rodzaju, mogą po użyciu wobec nich siły stawać się bardziej płynne lub „twardnieć” i przypominać ciało stałe. Wykonanie cechy nienewtonowskiej jest banalnie proste a zabawa murowana.

Przekonali się o tym uczestnicy „Klubu Młodego Chemika” a ile radości i zabawy może dać skrobia ziemniaczana i woda zobaczcie sami…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iluzja optyczna

Nasz klub na spotkaniach prężnie działa i wykonuje różne ciekawe doświadczenia, a oto niektóre z nich; Szklana Orkiestra , Zwrot Akcji (to ze strzałkami), Magiczne Litery.

Ciekawe zajęcia z panią Małgosią Świerczek to podstawa 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doświadczenia chemiczne w „Dniu Otwartym” 

Podczas Dnia Otwartego 7 marca 2019 r. odbył się „Magiczny Pokaz Chemiczny” zaprezentowane doświadczenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było samodzielnie (jednak pod okiem przeszkolonych uczniów) wykonać między innymi:

 • tęczę na talerzu
 • bańki Giganty mydlane
 • kula plazmowa
 • wir mleczny
 • wulkan chemiczny
 • wystrzałowy balon
 • latające kule

Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Ekonomia wielką sztuką”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z doradztwa zawodowego z elementami ekonomii i bankowości w Banku Spółdzielczym w Nowym Sączu oddział w Nawojowej. Na spotkaniu przedstawiona została praca w banku,  znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Uczniowie mogli zapoznać się z technikami sprawdzania prawdziwości pieniądza oraz z jakich części się on składa.  Poznać różne waluty w starej i nowej wersji, jak je policzyć przy pomocy odpowiednich maszyn a także czy są prawdziwe.

Dziękujemy Zarządowi Banku Spółdzielczego za zaproszenie młodzieży na warsztaty.

Koordynatorzy: Agnieszka Czeluśniak, Małgorzata Świerczek

Matematyka na uniwersyteckim poziomie

W dniu 08.01.2019 roku  odbyło się spotkanie młodzieży  Naszej Szkoły klas 8a i 8b  z prof. Zdzisławem Pogodą, matematykiem, pracownikiem Zakładu Historii Matematyki, Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Jak zwykle wykład odbył się na bardzo wysokim poziomie i bardzo zainteresował naszych uczniów. To już nie pierwsze spotkanie w naszej szkole, jednak zapraszamy ponownie.

TO MY!
Koło chemiczne.

Zajęcia koła to warsztaty o charakterze badawczym, laboratoryjnym dające namiastkę pracy przyrodnika – naukowca.
Uczestnicy Klubu wykonują doświadczenia w naszej szkolnej pracowni chemicznej pod opieką p. Małgorzaty Świerczek – nauczyciela chemii.
Spotkania uczestników Klubu Młodego Chemika odbywają się w środy i jest to nauka przez „zabawę”. Dzięki tym warsztatom każdy uczeń może poczuć się naukowcem i poznać tajemnice chemii oraz dokonać własnych odkryć.

Serdecznie zapraszam uczniów klas siódmych i ósmych na zajęcia.
Małgorzata Świerczek