ROK SZKOLNY 2021/2022
W naszej szkole od kilku lat prężnie działa koło naukowe „KLUB MŁODEGO CHEMIKA”. Z przyjemnością informuję, że w bieżącym roku szkolnym koło chemiczne wznawia działalność.
Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się do opiekuna koła p. Małgorzaty Świerczek
Serdecznie zapraszamy
Małgorzata Świerczek
Czy wiesz, co jesz?
Chemia to nie tylko nauka, ale i wspaniałą zabawa! Zobaczcie sami!
Lawa w butelce
Ciecz czy nie ciecz?
Lewitujące ciało
Fizycy z 7b prezentują:
Mamy dla Was dzisiaj ciekawy eksperyment. Tym razem Młodzi Naukowcy z klasy 7b naszej szkoły postanowili sprawdzić co się stanie z jajkiem po wrzuceniu go do szklanki z wodą oraz do solanki.
Efekty zobaczcie sami!
ROK SZKOLNY 2020/2021
Ciecz czy ciało stałe?
Płyn nienewtonowski to kolejne wyzwanie dla uczestników koła naukowego, które działa w naszej szkole obecnie w trybie on-line.
Młodzi Naukowcy sprawdzali jak uformować z cieczy kulkę. Czy to możliwe?
Zobaczcie sami.
KOŁO NAUKOWE „KLUB MŁODEGO CHEMIKA” ON-LINE!
Czy ciało może pozostawać całkowicie zanurzone w cieczy i nie opadać na dno? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy Klubu Młodego Chemika.
A oto efekty kreatywnej pracy na zajęciach koła naukowego:
Z życia wzięte….
Chemia w kuchni
Dzisiaj prezentujemy „Wulkan chemiczny” . Wszystkie substancje potrzebne do tego eksperymentu można odnaleźć w naszej kuchni. Na zajęciach „Klubu Młodego Chemika” rozwijamy swoje zainteresowania i pasje, uczymy się przez doświadczenia. Udział w kole naukowym to świetna okazja na rozszerzenie swoich zainteresowań, zwłaszcza dla osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z chemią. A oto efekty naszej pracy w domowym laboratorium chemicznym:
Film przygotowany przez Krzysztofa z 8A:
Uczestnicy Koła Naukowego w domowym zaciszu w trudnym dla wszystkich czasie biorą udział w spotkaniach Klubu Młodego Chemika on-line. Jak temu sprostać? To dla miłośników eksperymentów prawdziwe wyzwanie. W ubiegłym tygodniu badaliśmy zjawisko potwierdzające cząsteczkową budowę materii…
Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za zaangażowanie oraz gratuluję zapału.
W tym szczególnym czasie, w którym okoliczności nie sprzyjają organizacji wspólnych spotkań chciałabym zaprosić Was Drodzy Uczniowie na tegoroczną Małopolską Noc Naukowców, a mając na uwadze zdrowie nas wszystkich wydarzenie to odbędzie się on-line! Przenosimy się do sieci! Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu serdecznie zaprasza uczniów na „Małopolską Noc Naukowców 2020” w piątek 27 listopada 2020 r. Udział będzie możliwy wyłącznie on-line, a szczegóły są dostępne na stronie internetowej https://www.pwsz-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/wydarzenia/3512-malopolska-noc-naukowcow-2020 oraz www. nocnaukowcow.malopolska.pl
Mam nadzieję, że tegoroczna Małopolska Noc Naukowców będzie wyjątkowa, nie tylko ze względu na pasjonujący i ciekawy program, ale również dlatego, że odbędzie się w nietypowych uwarunkowaniach spowodowanych pandemią.
Pomimo obecnych trudności będziemy mogli spotkać się nie tylko z pasjonatami nauki z Krakowa i Małopolski, ale i całej Polski i Europy! Tym razem wydarzenie odbędzie się w innym wymiarze – wyłącznie w formie on-line, ale nie poddajemy się! Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo przecież „nauka buduje świat i ułatwia życie”. Doświadczamy tego osobiście każdego dnia.
Serdecznie zapraszam do wspólnego eksperymentowania na zajęciach koła naukowego „Klub Młodego Chemika”.
Chemia to nie tylko pisanie skomplikowanych wzorów i reakcji, lecz także doświadczenia chemiczne. Mogą one być nie tylko źródłem wiedzy, ale i doskonałej zabawy. W ramach zajęć szukamy naukowych inspiracji na Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas wykładów, spotkań z pracownikami wyższych uczelni oraz wyjazdów na „Spotkania z Ciekawą Chemią” na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Przeprowadzamy również pokazy eksperymentów podczas Dni Otwartych Szkoły.
Moją wielką radością jest odkrywanie pasjonatów chemii. I chyba mam szczęście,bo nieustannie udaje mnie się ich znajdować. Albo to oni znajdują mnie…
Małgorzata Świerczek – nauczyciel chemii i fizyki w naszej szkole
ROK SZKOLNY 2019/2020
SPOTKANIE Z CIEKAWĄ CHEMIĄ
W naszej szkole w ramach Dni Otwartych został zorganizowany przez Klub Młodego Chemika pokaz doświadczeń chemicznych pok kierunkiem pani Małgorzaty Świerczek.
Zaproszeni goście mieli możliwość przeprowadzenia eksperymentów, takich jak:
- wulkan chemiczny,
- pasta do zębów dla słonia,
- ciecze nienewtonowskie,
i wiele, wiele innych.
Spotkanie z „Ciekawa chemią” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, uczniów i rodziców.
KONKURS FOTOGRAFICZNY „FIZYKA WOKÓŁ NAS”
Organizatorzy zapraszają wszystkich uczniów do udziału w I Szkolnym Konkursie Fotograficznym
,,FIZYKA WOKÓŁ NAS”.
Temat przewodni zdjęć to dowolnie wybrane zjawiska fizyczne dostrzeżone w otaczającej przyrodzie lub świadomie wyeksponowane w przeprowadzonym przez uczniów eksperymencie.
Pobierz: Regulamin Konkursu Fotograficznego
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY: SPOTKANIE Z „CIEKAWĄ CHEMIĄ”
POKAZY KRIOGENICZNE NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM
Uczniowie klasy 7 A oraz grupa młodzieży z Klubu Młodego Chemika wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę bardzo edukacyjną. Rozpoczęli ją w kinie I Max na seansie filmu o Teleskopie Hubble a następnie udali się na Uniwersytet Jagielloński. Uczestniczyli w pokazach doświadczeń oraz krótkich wykładach zaprezentowanych przez profesorów Uniwersyteckich.
Podczas pokazu zaprezentowano 10 doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.
- zjawisko Leidenfrosta
- powstawanie mgieł i piany
- przemiany fazowe w metalach i niemetalach
- zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych
- skraplanie gazu ziemnego
- skraplanie i zestalenie argonu
- rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne
- spalanie mieszaniny piorunującej
Pokaz okazał się bardzo interesujący i przede wszystkim bogaty w efekty specjalne 😉
KLUB MŁODEGO CHEMIKA PRZEDSTAWIA…
… Z pamiętnika Mac Gyvera!
Ile jesteśmy w stanie trwale zapamiętać?
Jedną dziesiątą tego, co przeczytaliśmy, połowę tego, co widzieliśmy lub wszystko,bo aż 90 % tego,co sami zrobiliśmy!
Uczestnicy Klubu Młodego Chemika doskonale o tym wiedzą. Przeprowadzając eksperymenty zdecydowanie szybciej rozumieją wiedzę z różnych działów chemii – no i doskonale się przy tym bawią.
MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW
Dnia 27.09.2019r grupa uczniów z klas VIII wraz z opiekunami p. Małgorzatą Świerczek oraz p. Agnieszką Czeluśniak uczestniczyła w Małopolskiej Nocy Naukowców 2019 zorganizowaną przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu.
Młodzież brała udział w mnóstwie interesujących i fascynujących spotkań, warsztatów i pokazów między innymi:
- „super żywność – jedzenie, które leczy”;
- „zagadki mikrobiologi”;
- pokaz technika kryminalnego zaprezentowane przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu.
Uczestnicy MNN mieli okazję poznać świat nauki z innej strony, która najbardziej ciekawi.
Na koniec po licznych wrażeniach i z wspaniałymi pamiątkami, nagrodami uczniowie wrócili do domu zajadając się lodami.
„Już wakacje za nami, więc do Klubu Chemika wracamy!
Pamiętajcie! Chemia trudna sprawa, ale w naszym Klubie to świetna zabawa”
Serdecznie zapraszam do wspólnych spotkań aby poprzez zabawę i doświadczenia odkrywać tajemnice chemii.
Małgorzata Świerczek
ROK 2018/2019
Wakacje tuż tuż, ale i na wakacjach można zdobywać wiedzę i doświadczenia na przykład obserwując zjawiska chemiczne, na co dzień powszechne w nauce zaś zbadane i szczegółowo wyjaśniane.Ciekawe świata dzieci z klasy IIb zaprosiły wraz z wychowawcą na lekcje członków Klubu Młodego Chemika, którego twórcą i opiekunem w naszej szkole jest Pani Małgorzata Świerczek. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach do wykonywania eksperymentów stanęły Ola Koster(8b), Zuzia Faron(8b), Karolina Czeluśniak (7b), Natalia Brzezina (7b),Karolina Piękoś(7b) i Weronika Zacłona (7b). Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w serdecznej atmosferze daje satysfakcję i radość i …….pozostaje na długo – wszak powtarzanie matką wiedzy! Dziękujemy i prosimy o więcej!
Ciecze nienewtonowskie
Płyny nienewtonowskie zachowują się inaczej niż woda. W zależności od rodzaju, mogą po użyciu wobec nich siły stawać się bardziej płynne lub „twardnieć” i przypominać ciało stałe. Wykonanie cechy nienewtonowskiej jest banalnie proste a zabawa murowana.
Przekonali się o tym uczestnicy „Klubu Młodego Chemika” a ile radości i zabawy może dać skrobia ziemniaczana i woda zobaczcie sami…
Iluzja optyczna
Nasz klub na spotkaniach prężnie działa i wykonuje różne ciekawe doświadczenia, a oto niektóre z nich; Szklana Orkiestra , Zwrot Akcji (to ze strzałkami), Magiczne Litery.
Ciekawe zajęcia z panią Małgosią Świerczek to podstawa 😉
Doświadczenia chemiczne w „Dniu Otwartym”
Podczas Dnia Otwartego 7 marca 2019 r. odbył się „Magiczny Pokaz Chemiczny” zaprezentowane doświadczenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było samodzielnie (jednak pod okiem przeszkolonych uczniów) wykonać między innymi:
- tęczę na talerzu
- bańki Giganty mydlane
- kula plazmowa
- wir mleczny
- wulkan chemiczny
- wystrzałowy balon
- latające kule
Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom.
„Ekonomia wielką sztuką”
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z doradztwa zawodowego z elementami ekonomii i bankowości w Banku Spółdzielczym w Nowym Sączu oddział w Nawojowej. Na spotkaniu przedstawiona została praca w banku, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Uczniowie mogli zapoznać się z technikami sprawdzania prawdziwości pieniądza oraz z jakich części się on składa. Poznać różne waluty w starej i nowej wersji, jak je policzyć przy pomocy odpowiednich maszyn a także czy są prawdziwe.
Dziękujemy Zarządowi Banku Spółdzielczego za zaproszenie młodzieży na warsztaty.
Koordynatorzy: Agnieszka Czeluśniak, Małgorzata Świerczek
Matematyka na uniwersyteckim poziomie
W dniu 08.01.2019 roku odbyło się spotkanie młodzieży Naszej Szkoły klas 8a i 8b z prof. Zdzisławem Pogodą, matematykiem, pracownikiem Zakładu Historii Matematyki, Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
Jak zwykle wykład odbył się na bardzo wysokim poziomie i bardzo zainteresował naszych uczniów. To już nie pierwsze spotkanie w naszej szkole, jednak zapraszamy ponownie.
TO MY!
Koło chemiczne.
Zajęcia koła to warsztaty o charakterze badawczym, laboratoryjnym dające namiastkę pracy przyrodnika – naukowca.
Uczestnicy Klubu wykonują doświadczenia w naszej szkolnej pracowni chemicznej pod opieką p. Małgorzaty Świerczek – nauczyciela chemii.
Spotkania uczestników Klubu Młodego Chemika odbywają się w środy i jest to nauka przez „zabawę”. Dzięki tym warsztatom każdy uczeń może poczuć się naukowcem i poznać tajemnice chemii oraz dokonać własnych odkryć.
Serdecznie zapraszam uczniów klas siódmych i ósmych na zajęcia.
Małgorzata Świerczek