Udanych ferii!

Nadszedł zasłużony czas odpoczynku. FERIE. Odpocznijcie bo czeka nas długi II semestr 😉

Pamiętajcie by było wesoło ale bezpiecznie.

Ferie – jeśli nie wyjazd, to co? Propozycje spędzania wolnego czasu.

Ferie w domu to nuda? Niekoniecznie. Nawet jeśli dziecko nie wyjeżdża na zimowisko, może ten czas spędzić ciekawie. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować ferie tak, aby dziecko nie spędziło ich w całości przed telewizorem czy komputerem. Tym bardziej, że dwa tygodnie zimowej przerwy mają służyć nie tylko odpoczynkowi, ale też rozwijaniu zainteresowań i umiejętności.

Najważniejsze to mieć plan

Ferie zimowe to czas, w którym w mieście wiele się dzieje, ale bilety na niektóre z imprez trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem.

Wybierając zajęcia odpowiednio wcześniej, zapewnimy dziecku najatrakcyjniejsze aktywności w mieście. Oczywiście przy planowaniu zimowych rozrywek trzeba wziąć pod uwagę – oprócz stanu naszych finansów – także wiek naszej pociechy, temperament i upodobania. W wyborze możemy kierować się tymi samymi zasadami, które pozwalają nam znaleźć idealne zajęcia pozalekcyjne. Jak wybrać? Czego szukać? O tym przeczytamy m.in. na portalu edustrefa.indywidualni.pl. Ferie mogą okazać się momentem pozwalającym dzieciom odnaleźć pasję, którą będą chciały kontynuować również po ich zakończeniu.

Zima w mieście

Akcja zima w mieście cieszy się od kilku lat niesłabnącą popularnością. W domach kultury, świetlicach, muzeach czy bibliotekach organizowane są liczne zajęcia tematyczne. Dzieci mogą chodzić na warsztaty plastyczne, teatralne, lekcje śpiewu czy fotografii.

Niektóre z nich są bezpłatne, za inne trzeba zapłacić. Jeśli chcemy zapisać pociechę na którąś z atrakcji, warto sprawdzić, czy trzeba zarezerwować miejsce lub kupić wcześniej bilet. Również szkoły organizują zimowiska dla swoich uczniów. Dzieci podczas takich półkolonii mają zapewnione rozrywki – gry i zabawy na świeżym powietrzu lub sali gimnastycznej, wyjścia do kina i na basen, a często także wyżywienie. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku młodszych dzieci, które spędzą ten czas w znanym sobie środowisku, najczęściej blisko domu. Informacje o atrakcjach przygotowanych na czas ferii zimowych możemy znaleźć na stronach poszczególnych instytucji i urzędu danego miasta.

Całą rodziną

Do kina, muzeum czy teatru możemy wybrać się w ferie całą rodziną – to świetny czas, aby nadrobić zaległości kulturalne. Bardzo często instytucje kultury przygotowują specjalne wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi. Część muzeów można odwiedzić za darmo, a bilety do kina czy teatru są dużo tańsze. Podobnie sytuacja wygląda, gdy zdecydujemy się na aktywny wypoczynek. Baseny, aquaparki czy lodowiska zwykle mają przygotowaną specjalną ofertę na ferie – tańsze lub nawet darmowe wejściówki. To dobry moment na naukę pływania lub wspólne zabawy na lodowisku. A jeżeli zimowa aura dopisze i za oknem pojawi się biały puch, obowiązkowy jest wypad na sanki lub wspólny długi spacer

Kreatywne wieczory.

Świetną zabawą dla wszystkich są gry planszowe, które przy okazji uczą rywalizacji i oswajają najmłodszych z przegrywaniem. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych tytułów. Można sięgnąć po klasyki takie jak „Chińczyk”, „Scrabble”, „Monopoly”, „Jenga”, a także nowsze propozycje, np.: „Pędzące żółwie”, „5 sekund”, „Dobble”, „Story Cubes”. Przygotowaliśmy propozycje gier planszowych dla całej rodziny, znajdziecie je tutaj.

Wspólne czytanie pozwoli nadrobić książkowe zaległości i zarazem obudzi w dzieciach czytelniczego bakcyla. Księgarnie i biblioteki mają szeroką ofertę pozycji odpowiednich dla pociech w każdym wieku. Recenzje książek – autorstwa rodziców i samych dzieci – znajdziemy np. w serwisie lubimyczytac.pl.  Jak jeszcze wykorzystać książki, spędzając czas razem z dziećmi? Warto zajrzeć do artykułu Kreatywne zabawy z książką.

Nie bójmy się też zabrać dzieci do kuchni. Wspólne pieczenie lub nauka gotowania będzie dla nich doskonałą zabawą i kolejną okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Wykorzystajmy ferie również na rozwój kreatywności naszych dzieci. Świetne propozycje to m.in. wspólne przygotowywanie teatrzyku: robienie scenografii, strojów, odgrywanie ról czy tworzenie biżuterii lub ubrań, zakończone pokazem mody. Warto skorzystać z pomocy innych rodziców, którzy swoimi pomysłami na kreatywne zabawy dzielą się w Internecie, np. www.dzieciakiwdomu.pl czy www.mojedziecikreatywnie.pl. O rozwoju wyobraźni i zabawach ją pobudzających można przeczytać w artykułach na portalu edustrefa.indywidualni.pl.

O czym pamiętać

Gdy już uda nam się zapisać dziecko na wybrane przez nas zajęcia, warto pamiętać o sprawdzeniu, czy będzie pod dobrą opieką. Prowadzący zajęcia powinien mieć odpowiednie uprawnienia do pracy z dziećmi. Możemy też sprawdzić wcześniej, czy organizator ma wymagane pozwolenia na prowadzenie półkolonii (można to sprawdzić na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl). W przypadku wizyt w obiektach sportowych zwykle wymagana jest obecność opiekuna, a na miejscu możemy liczyć na pomoc instruktora czy ratownika.