Ojczyzna…

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał upragnioną wolność.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo – to polscy bohaterowie narodowi.

Marszałek Józef Piłsudski

Generał Jan Henryk Dąbrowski

Generał Tadeusz Kościuszko

W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych m.in. w walkach Legionów Polskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Legiony Polskie we Włoszech

Powstanie Listopadowe

Powstanie Styczniowe

I wojna światowa – bitwa pod Gorlicami

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim, a po trzech dniach, 14 lipca 1918r. przejął on całą władzę nad tworzącym się państwem polskim.

,,Oblicze Ojczyzny”

Boli.

,,Twój dom”
Wanda Chotomska

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze –
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.

,,Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy…’’