BYĆ JAK IGNACY

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy 3c w ramach koła naukowego   realizowali IV edycję  programu „Być jak Ignacy”.  Odkryj tajemnice nauki.

Organizatorem i sponsorem konkursu była  Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

W czwartej edycji programu odkrywaliśmy tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką była Stanisława Adamowiczowa – lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem był Jan Czochralski – odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecią postacią był Mieczysław Bekker – twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków!

Każdemu z naukowców poświęcony był jeden blok tematyczny, po realizacji którego opiekun koła naukowego sporządzał sprawozdanie. Prace z poszczególnych etapów umieszczane były na portalu Facebook fundacji. Zapoznaliśmy się
z takimi wynalazkami, które zrewolucjonizowały naukę, jak również z takimi, które były inspiracją do dalszych prac.

To niesamowite ile zrobiliśmy razem!
Wiemy, że możemy na siebie liczyć i nie ma takich sytuacji z których nie ma wyjścia. Wiemy również po zapoznaniu się z życiorysami naszych polskich wynalazców, że zdobywanie wiedzy to ciężka praca. Lecz tylko ci, którzy aktywnie uczą się i rozwijają swoje zainteresowania mogą osiągnąć sukces..

Tu chcielibyśmy zaprosić do zapoznania się dokumentacją zdjęciową i z pracą końcową, która  została wykonana w warunkach zdalnych przez Oliwię Rams.

Opiekun koła naukowego Maria Rams