Podsumowanie wizyty ze Schwerte

W dniach 17.05-23.05.2019r. w Nowym Sączu odbyła się polsko – niemiecka międzynarodowa wymiana uczniowska organizowana od 24 lat przez naszą i Gesamtschule Schwerte.

W wymianie, jak co roku wzięłoi udział 40 uczniów wraz z opiekunami z niemieckiej szkoły Gesamtschule ze Schwerte oraz z naszej szkoły. Wspólnie przeżyliśmy kilka wspaniałych dni.

W czasie wymiany czekało nas wiele atrakcji. Pierwszego dnia nastąpiło uroczyste powitanie gości oraz przydział partnerów.  Drugi dzień goście spędzili z rodzinami polskich przyjaciół. Trzeciego dnia, już wszyscy razem, odwiedziliśmy Sanktuarium św. Świerada w Tropiu oraz zwiedzaliśmy Zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Następnie udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni, gdzie oprócz zwiedzania kopalni i zapoznania się z jej tajnikami odbyła się dyskoteka oraz zostały przeprowadzone  gry sportowe. Spędziliśmy tam noc.  Czwartego dnia wymiany, po wyjeździe z kopalni,  pojechaliśmy do Lipnicy Murowanej, gdzie zwiedzaliśmy zabytkowy kościół. Na koniec wycieczki odbyliśmy rejs statkiem  po Jeziorze Rożnowskim.  Piątego dnia mieliśmy lekcje w szkole, a następnie udaliśmy się z wizytą do Ratusza, aby spotkać się z Zastępcą Prezydenta Nowego Sącza – Panią Magdaleną Majką. Spotkanie uświetniły  występy artystyczne przygotowane przez uczniów z naszej szkoły.  Później zaprosiliśmy naszych kolegów na lody i pojechaliśmy do Feleczyna,  gdzie mieliśmy  piknik z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy integracyjne. Najlepiej, jak zwykle wyszedł taniec belgijski. W środę, 22 maja, braliśmy udział w całodniowej wycieczce do Troi Karpackiej, Rymanowa. Zwiedzaliśmy Hutę Szkła. Czwartek,

dav

23 maja, był ostatnim dniem wymiany. W tym dniu odbyły się lekcje i warsztaty tematyczne: taneczne, rękodzieła, dziennikarskie, wspinanie się na ściance oraz mecz piłki nożnej.  Następnie podsumowaliśmy wymianę i ze smutkiem pożegnaliśmy naszych partnerów ze Schwerte.

To była kolejna niezapomniana wymiana, świetnie zorganizowana, o niepowtarzalnym klimacie, otwierająca okno na świat. W przyszłym roku wybieramy się z rewizytą do Schwerte! Już nie możemy się doczekać.