Wizyta przyjaciół ze Schwerte

W dniach od 17 do 23 maja 2017r. uczniowie i absolwenci naszej szkoły gościli u siebie 40-osobową grupę uczniów i 4 opiekunów  z  zaprzyjaźnionej szkoły Gesamtschule Schwerte z Niemiec.

W ramach prowadzonej od 22 lat międzynarodowej wymiany uczniowskiej partnerzy z obu krajów zwiedzili najpiękniejsze zakątki Małopolski, m.in. Zakopane i Kraków. Goście podziwiali polskie Tatry, zwiedzali krakowskie Podziemia Rynku, kościółek w Dębnie Podhalańskim, skansen w Falkowej i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Młodzi ludzie poznawali historię i kulturę kraju partnera a także życie codzienne polskich rodzin, u których byli zakwaterowani.

Pierwszego dnia wymiany młodzież została przyjęta przez zastępcę Prezydenta Miasta Nowego Sącza, pana Jerzego Gwiżdża w sądeckim Ratuszu.

Uczestnicy wymiany współpracowali ze sobą w grupach na warsztatach tematycznych, np. plastycznych, tanecznych, fotograficzno–modowych, sportowych czy informatycznych. Obok nauki, w programie tegorocznej wymiany nie zabrakło czasu na zabawę dyskotekową i piknik w Feleczynie, w czasie którego pieczono kiełbaski a uczniowie bawili się i grali w gry plenerowe i planszowe. Do tradycji wymiany należy już międzynarodowy mecz piłki nożnej rozgrywany w ostatnim dniu (w tym roku wygrali gospodarze!). Na podsumowanie programu młodzież przygotowała piękna prezentację multimedialną.

Realizacja tak bogatego programu wymiany nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu polskich rodzin, organizacji i instytucji, np. Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Poczdamie czy Urzędu Miasta Nowego Sącza, którym bardzo dziękujemy za ofiarowane środki.

Za rok polscy uczniowie złożą rewizytę u przyjaciół w Schwerte!