# Uczymy Ratować – Rekord Guinness’a

17 października 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu włączyli się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy- Rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

W jednym miejscu i czasie- w samo południe- trzydziestoosobowa grupa uczennic i uczniów uczestniczyła w niecodziennej lekcji.

Jej temat brzmiał:

Resuscytacja krążeniowo- oddechowa.

Na sygnał dźwiękowy i informację od prowadzącego- instruktora dzieci przystąpiły do wykonywania resuscytacji na przygotowanych fantomach.

Przez 35 minut uczniowie na zmianę wykonywali serię 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych. Jak się okazało, czynność ta wymaga skupienia, dokładności, ale przede wszystkim silnych rąk.

Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwali niezależni świadkowie, steward oraz osoby mierzące czas. Wydarzenie było na bieżąco filmowane.

Uczniowie naszej szkoły pokazali całemu światu swoje ogromne zaangażowanie w resuscytację krążeniowo- oddechową. – Zdarzenie to jest ważne dla naszej placówki, po raz kolejny braliśmy udział w akcji, mającej ma celu uświadomienie dzieciom, jak ważna w codziennym życiu jest umiejętność wykonania resuscytacji. Dzięki tym ćwiczeniom pokazaliśmy, że nastolatki potrafią to zrobić. Jesteśmy dumni z tego, że mamy udział w tak ważnym wydarzeniu. Pamiętajmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nieudzielenie pomocy- poinformowała Agnieszka Czeluśniak, szkolny koordynator.

ac2

ac3

ac1

Zapraszamy do obejrzenia szerszej relacji na https://www.facebook.com/sp2ns