„Najbardziej mi żal… Kolorowych jarmarków…”

14 października 2016  roku zapach ziół, lawendy, suchej cebuli, czosnku, dorodnych jabłek, precli, swojskiego pieczywa, podpłomyków, smalcu
ze skwarkami, kiszonej kapusty z beczki, kiszonych ogórków z glinianych garnków wypełnił budynek S.P. nr 2 i przyciągnął wielu przechodniów naszego miasta.

Gwar dziatwy, dźwięk średniowiecznej muzyki, radosne rozmowy kupujących, nawoływania przekupek, barwne, pomysłowe stoiska oraz niezwykłe zapachy tworzyły niepowtarzalny klimat  I Jarmarku Andegaweńskiego Świętej Jadwigi Królowej, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Od rana rodzice, nauczyciele wraz z małymi pomocnikami przygotowywali klasowe stragany. A było na co popatrzeć!  Dziesiątki przetworów, jesiennych owoców, swojskiego chleba, ciast, podpłomyków, obwarzanków, barwnych dekoracji przygotowanych wcześniej przez rodziców, dzieci, nauczycieli dziadków, przyjaciół, sponsorów oraz wszystkich sprzymierzeńców  jarmarkowej idei. Za niepowtarzalnymi straganami stanęli rodzice i uczniowie naszej szkoły, ale jakże inni! Rodem ze średniowiecza! Zadziwiali talentem przedsiębiorczości, uprzejmości i sposobem obsługi klienta na miarę średniowiecznych zwyczajów…

Mieliśmy okazję przekonać się o kreatywności naszych uczniów. O wielkim sercu i oddaniu rodziców z wszystkich klas, którzy cały dzień poświęcili
na realizację jarmarkowego przedsięwzięcia- bez nich nie byłoby to możliwe.  Zobaczyliśmy również pasję i zaangażowanie nauczycieli wychowawców
i wszystkich prowadzących warsztaty dla dzieci: taneczne, pisma średniowiecznego, zabaw średniowiecznych.

Odkryliśmy, jak wiele cennych wartości możemy czerpać z naszych doświadczeń, jeżeli pozwolimy je odkryć i poznać, jak w przypadku średniowiecznych pasji rodziny Państwa  Michalskich, która w bardzo ciekawy sposób  przeniosła nas w  niezwykły świat średniowiecznej mody i obyczajów.

Połączył nas wspólny cel. Środki uzyskane ze sprzedaży produktów przeznaczymy  m.in. na czerwcowy wyjazd całej społeczności szkolnej do Krakowa na obchody 20-lecia kanonizacji naszej Patronki, na pokrycie kosztów uszycia strojów dla Żaczków Świętej Jadwigi itp. Każda klasa
z pewnością dobrze je spożytkuje.

Jeszcze raz zobaczyliśmy, że współpraca w dążeniu do wspólnego celu daje efekty, których się nie spodziewamy! Dziękujemy wszystkim za wspaniały czas i zapraszamy do dalszej współpracy – mamy jeszcze wiele pomysłów!

Koordynator przedsięwzięcia- Beata Szczypuła

j1 j2 j3 j4 j5 j6 j7 j8 j9 j10