Szkoła Promująca Zdrowie

mmrWe wrześniu 2016 r. szkoła przystąpiła do wdrażania i realizowania ogólnopolskiego projektu pn.: ”Szkoła Promująca Zdrowie”. Ideą takiej placówki jest tworzenie i podejmowanie działań, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej oraz motywują jej członków do pracy na rzecz zdrowia. Szkolny zespół ds. promocji zdrowia tworzą: Maria Rams – koordynator, członkowie: Agnieszka Markiewicz,  Joanna Chruślicka, Maria Jarosz, Nina Jendrusik, Elżbieta Kędzior, Halina Tokarz, Marta Węglarz, Małgorzata Feliks, Agnieszka Czeluśniak.

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie powstała z ogólnych założeń promocji zdrowia rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej.

IDEA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE: pobierz plik

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE: pobierz plik


Rok szkolny 2017/2018

„Świat oczami młodych”

dyplomy:

dla uczestników : pobierz plik , pobierz plik , pobierz plik

dyplom dla szkoły  sp2: pobierz plik i dla pani Marysi: pobierz plik

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, zabawy, lepiej koncentrują się podczas lekcji, mają siłę do uprawiania sportu. To najlepszy start w nowo rozpoczynający się dzień. Dlatego już od kilku lat w naszej szkole, uczniowie i nauczyciele klas I-III uczestniczą w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”. Właśnie dzisiaj 8 listopada świętujemy wspólnie Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Przed posiłkiem umyj ręce.

 

 

 

 

 

 

Zacznij pracę w dobrym humorze.

 

 

 

 

 

Smacznego!


Podsumowanie akcji zbiórka makulatury

W dniach 18-19-10 października 2017 roku odbyła się kolejna akcja zbiórki makulatury. Z uwagi na znaczenie tej akcji dla ochrony środowiska oraz zaangażowanie całej społeczności szkolnej postanowiliśmy, że stanie się ona imprezą cykliczną  – organizowaną co roku w październiku. W tym roku zebraliśmy 2 tony 060 kg surowca. Cena 1 kilograma nie uległa zmianie i wynosi 30 groszy. Zebrane pieniążki zostaną podzielone i wypłacone wychowawcom poszczególnych klas według podanego stanu.

Składamy podziękowania wszystkim uczniom i ich bliskim, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do tak owocnej zbiórki oraz postawili na jakość życia i ekologię. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach możemy również liczyć na współpracę i równie udaną akcję.

Zespół Promujący Zdrowie

Jarmark św. Jadwigi: pobierz plik

Zatrzymaj się i żyj: pobierz plik

Uwaga! Dziecko na drodze: pobierz plik

 

Rekord WOŚP: pobierz plik

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

Dnia 10.10.2017r w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie z Panią stomatolog Małgorzatą Zmieniewicz- Brzóską, mamą Stasia, ucznia klasy 1b. Pani dentystka zapoznała uczniów klasy 1 z podstawowymi zasadami dbania o zęby. Wyjaśniła dlaczego należy pielęgnować jamę ustną, zwróciła uwagę na to jaka dieta sprzyja zdrowym zębom a co je uszkadza. Dzieci poznały budowę zęba i sposoby niszczenia go przez bakterie. Pani doktor towarzyszyła asystentka- higienistka i śmieszny pluszowy smok, któremu dzieci czyściły zęby przy pomocy szczoteczki. Wielką ciekawostką były obrazki z różnymi zwierzętami, prezentujące ich uzębienie. Pani doktor bardzo ciekawie opowiadała o tym, do czego służą zęby określonym zwierzętom i jak o nie dbają. Ze zdumieniem uczniowie oglądali straszną paszczę krokodyla rozwartą na oścież w której malutki ptaszek pracował wytrwale, wydziobując spomiędzy zębów resztki pożywienia – taka sobie poobiednia krokodyla toaleta. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali pasty do zębów i książeczkę z naklejkami, którą mają uzupełniać po umyciu zębów. Pani doktor ogłosiła również konkurs, który zostanie rozstrzygnięty podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, już wkrótce. Następnego dnia wszystkim błyszczały zęby podczas uśmiechu …Bo żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!

Wszyscy chronimy lasy.

18,19 i 20 października podobnie jak w ubiegłym roku   przeprowadzimy w naszej szkole zbiórkę makulatury. Prosimy, aby makulatura była  związana lub zapakowana w pudełku i zważona w domu.

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce!

Pamiętajcie !   O środowisko dbamy również poprzez odzyskiwanie surowców wtórnych.

 

alfcerme

„Dwójkowi” ekolodzy górą!

Dnia 28 września br. na płycie sądeckiego rynku odbył się finał akcji ” Zabawa i edukacja w zdrowej atmosferze” – wspaniały happening.

Uczniowie klasy 6b i 6c uczestniczyli w wielu konkursach, warsztatach i zabawach promujących czyste powietrze.

Zwycięzcą konkursu plastycznego w Nowym Sączu został Damian Pawlik uczeń klasy 6b, ponadto wywalczyliśmy 10 wyróżnień.

Aby uświetnić to wydarzenie, został wykonany kolejny baner, który codziennie będzie przypominał o konieczności dbania o czyste środowisko.

Opiekunem tegorocznej akcji była pani Maria Jarosz.

 


Rok szkolny 2016/2017

Mamy za sobą pracowity rok. Cała społeczność szkolna podejmowała wiele działań i inicjatyw mających na celu tworzenie warunków sprzyjających zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu.
Zespół SzPZ dziękuje za tak ogromne zaangażowanie Pracownikom Szkoły, Rodzicom, uczniom i zaprasza do równie owocnych działań w roku 2017/18.
Pełny raport:  zobacz
KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS/KONKURS
W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie trzech uczniów z klasy 6a wykonało prace plastyczne na projekt znaczka pocztowego pt.,,Czas na zdrowie”. głosowanie internautów trwa od 6 do 20 lipca. Po wejściu na stronę ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH w zakładce PROJEKTY na dole strony po otwarciu 26 okienka można obejrzeć i zagłosować na prace uczniów naszej szkoły.
1.Tytuł „Zdrowie nas buduje” Nick: dwójka, autor- Wiktor Rogowski 13l at27062017
2.Tytuł „Grunt to zdrowie” Nick: dwójka, autor –  Jan Prusak 13 lat27062017
3.Tytuł „Zdrowy czas” Nick; dwójka, autor – Katarzyna Wójs- Katarzyna Wójs 13 lat27062017

Dzień sportu 2017: sport17

XXVII Festiwal Talentów Jadwigi: zobacz

Jarmark wielkanocny: zobacz

Demokracja: zobacz

geralt / Pixabay

STOP – Cyberprzemocy: zobacz

Concord90 / Pixabay

Dni języków: zobacz

Konkurs – żonkilowa kartka: zobacz

szjeno09190 / Pixabay
Ku przestrodze: zobacz
ndemello / Pixabay
W dniach 2-3 marca miały miejsce badania przesiewowe wzroku wśród drugoklasistów. Przeprowadzili je pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu, wykorzystując program komputerowy „WIDZĘ 2”. Udział w badaniach był dobrowolny i bezpłatny.
A wszystko to w trosce o zdrowie naszych uczniów.
 Kolejna akcja

Karnawał 2017: zobacz

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie: zobacz

Hej kolęda, kolęda: zobacz

Mali architekci: zobacz

Przy wigilijnym stole: zobacz

Kolorowy jarmark świąteczny: zobacz

Zbieramy dla Darka: 

W dniach 20 i 21 grudnia podczas Jarmarku w SP2 będziemy zbierać na leczenie Darka absolwenta naszej szkoły: zobacz

Świąteczne dary: Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem dotarły do nas paczki z pomocą materialną dla kilku rodzin z naszej szkoły. Dary te są efektem zbiórki, która odbyła się w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Akcja odbyła się już po raz trzeci. Koordynowała ją pani pedagog – Joanna Chruślicka.

.

Bądź przezorny: zobacz

Artystyczna Kawiarenka „U Jadwigi”: zobacz

PODSUMOWANIE  AKCJI MAKULATURA

W PRZEDSIĘWZIĘCIU WZIĘLI UDZIAŁ UCZNIOWIE  WSZYSTKICH KLAS.                               

ZEBRALIŚMY  2 TONY 900 KILOGRAMÓW , 1 kilogram jest w cenie 30 groszy – uzyskaliśmy kwotę 870 zł. 

Każda klasa otrzyma 80% uzyskanej kwoty, a pozostałe 20%  przeznaczymy na akcje prowadzone w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.

SZCZEGÓLNE WYRÓŻNIENIE DLA  UCZNIÓW  KLAS 0A I 3B, W KAŻDEJ Z TYCH KLAS  ZGROMADZONO PONAD 400 KG TEGO SUROWCA.

POWYŻEJ 200 KILOGRAMÓW PRZYNIOSŁY KLASY 1B, 2B,3D I 5B.

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA  NALEŻĄ SIĘ RODZICOM ZA POMOC W PRZYGOTOWANIU  MAKULATURY  I DOSTARCZENIE JEJ DO SZKOŁY.

Pierwsza zbiórka  makulatury zakończyła się sukcesem, mamy nadzieję, że kolejne organizowane  co roku  będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem i staną się stałym punktem  ochrony  środowiska.

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie

Jestem w realu, nie żyję w sieci: zobacz

5

MULTILINGUAL CHRISTMAS WALL COLLAGE:  zobacz

3

Bezpieczna droga do szkoły: zobacz

nina12

Andrzejki:  zobacz

Dzień Pluszowego Misia:  zobacz

4

Dzień życzliwości: zobacz2

,,Czyste powietrze,czysta sprawa” były to trzygodzinne warsztaty,które zostały przeprowadzone przez młodzież z II LO wolontariuszy  Kany. Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klasach trzecich.

resize-of-20161130_180059

 

 

 

Szanowni Państwo,
Dzień Śniadanie Daje Moc już za nami!
W tym dniu tysiące szkół podstawowych w całej Polsce obchodziły śniadaniowe święto. Było bardzo smacznie i zdrowo :-). Nie zabrakło kolorowych kanapek,  pysznych twarożków i owocowych
smakołyków, a także zbaw edukacyjnych nt. zdrowego odżywiania.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom za entuzjazm, przygotowania i wspólne świętowanie. Bardzo doceniamy Państwa zaangażowanie i cieszymy się, że już do sześciu lat razem uczymy najmłodszych uczniów zasad zdrowego odżywiania.
Dziękujemy także za wszystkie przesłane do tej pory relacje z Misji Śniadaniowych.
Pozdrawiamy,
Sekretariat programu Śniadanie Daje Moc

resize-of-20161108_101653

 

ŚWIĘTUJEMY NASZ KOLEJNY SUKCES:  zobacz

1

 

nese / Pixabay

 Listopad miesiącem zbiórki makulatury!

Prosimy uczniów wszystkich klas naszej szkoły o gromadzenie tego surowca we własnych domach. W wyznaczonym dniu pod koniec listopada zważoną i zapakowaną makulaturę należy przynieść do szkoły.

Każda klasa uzyskuje ze sprzedaży 80% na cele klasowe, natomiast 20% przeznaczymy na akcje wewnątrzszkolne.

Liczymy na zaangażowanie, w ten sposób wspólnie możemy chronić przyrodę. Jedna tona surowca  pozwala uchronić od ścięcia aż piętnaście dużych drzew!
Zespół projektu: Szkoła Promująca Zdrowie

We wtorek 8 listopada 2016r., obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. Mamy nadzieję, że to święto będzie dla wszystkich uczniów dniem pełnym niezapomnianych i smacznych wrażeń 🙂

zobacz

moc

KONKURS NA LOGO pytajnik

W związku z udziałem w projekcie „Szkoła Promująca Zdrowie” ogłaszamy konkurs na logo dla naszej placówki. Uczestnikami mogą być uczniowie klas 0-6 oraz ich rodzice.

Znak ma zawierać następujące elementy: nazwa szkoły, napis „Szkoła Promująca Zdrowie”, ilustracja promująca zdrowy styl życia. Format dowolny. Prace należy składać w bibliotece szkolnej  do 12 października 2016r.

 

Konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie został rozstrzygnięty. Zwycięzca to uczeń Oddziału 0 A Patryk KRÓL. Prace zostały ocenione przez zespół projektu pod kierunkiem pani dyrektor Moniki Oleniacz. Prace zostały wyeksponowane w Internecie oraz na wystawce w głównym holu szkoły. Wszyscy, którzy złożyli swoje prace zostali wyróżnieni a rozdanie nagród nastąpi na najbliższym apelu.

20161025_123241 20161025_131641020161025_123154

 

Ratujemy i Uczymy Ratować – Rekord!: zobacz

1200x450_wydarzenie_fb_rur4

Jarmark: zobacz

jar1

Zostaliśmy zaproszeni do Warszawy – jedziemy!: zobacz

Lekcje wychowania fizycznego w terenie:  zobacz

piramidazal

Międzynarodowy Dzień Głuchego:  zobacz

13

Tak wyglądają nasze gazetki ścienne:  zobacz

gazetka

Happening – zabawa i edukacja w zdrowej atmosferze: zobacz

„ Jedź do szkoły na rowerze, a powietrze będzie świeże.’’

„Chroń powietrze bardzo proszę, bo tych smrodów już nie znoszę.”

„Gdy powietrza brak świeżego, to nie wróży nic dobrego!”

„Nie pal śmieci przyjacielu, bo potrujesz nas tu wielu!”  

powietrze

SPRZĄTANIE ŚWIATA: zobacz

Trzeci  weekend września to od dawna ustalony termin światowe akcji  Sprzątania świata. Hasło przewodnie tegorocznej akcji  to  „Drugie życie odpadów ” i z tej okazji  uczniowie klas piątych zaprezentowali  przez radiowęzeł krótki program.  Przypomniana  została geneza  tej  akcji, a żartobliwy program artystyczny przypomniał o naszym obowiązku i konieczności dbania o czystość powietrza, wody i gleby. Uczniowie zostali również zachęceni aby wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi dołączyli do tych którzy chcą żyć w czystym i zdrowym środowisku.

wwwe

Festiwal Biegowy w Krynicy: zobacz

resize-of-dsc_0156