Międzynarodowa Wymiana Uczniowska Nowy Sącz – Schwerte

Historia niemiecko-polskiej wymiany międzyszkolnej rozpoczęła się w 1995 roku. Wtedy to-
na zaproszenie organizacji „Krąg Współpracy Nowy Sącz – Schwerte”- ówczesny dyrektor S.P.nr 2, Franciszek Wolak wraz z polonistką Małgorzatą Szczepaniak, pojechali z tygodniową, wakacyjną wizytą
do tego niemieckiego miasta partnerskiego w ramach wymiany rodzin.

Na miejscu realizowali własny program polegający na nawiązaniu kontaktów i zaplanowaniu wspólnych działań z Gesamtschule Schwerte. Jeszcze tego samego roku, jesienią, do Nowego Sącza przyjechała pierwsza, trzydziestoosobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami- na czele z główną koordynatorką
ze strony niemieckiej, panią Giselą Kleinschmidt.

Tak to się zaczęło… I trwa!

Przez pierwsze dziesięciolecie organizowane były dwa programy rocznie – wiosną i jesienią, w Nowym Sączu i Schwerte. Jednak ze względu na ogrom pracy organizacyjnej i rosnące koszty, obie strony podjęły decyzję o wizytach odbywających się naprzemiennie- raz na rok.

Przez ponad 20 lat tej współpracy nawiązanych zostało mnóstwo przyjaźni, a uczestnicy przeżyli fantastyczne chwile, uczestnicząc w wielu oryginalnych, wartościowych projektach.

Znaczne wsparcie finansowe programu wymiany obie szkoły partnerskie otrzymują z Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Poczdamie.

Wymiana 2023 po 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią Covid19

Przez tydzień grupa uczniów i opiekunów z naszej szkoły uczestniczyła w międzynarodowej wymianie z młodzieżą z zaprzyjaźnionej szkoły Gesamtschule Gänsewinkel Schwerte w Niemczech.

To był jubileuszowy rok, nasze spotkania odbywają się już od 25 lat.

Mimo 3-letniej, spowodowanej pandemią przerwy partnerzy z obu krajów spędzili pełen emocji czas jak za dawnych lat… I tym razem  czekało na nich także mnóstwo atrakcji. Na początek, na zaproszenie pana burmistrza Axourgosa udaliśmy się do ratusza w Schwerte. Na pamiątkę tej wizyty mogliśmy się wpisać do złotej księgi gości !

Następnie mieliśmy w programie zwiedzanie okolic Schwerte, w tym  Düsseldorfu, Dortmundu i Münster. W czasie wycieczek do tych miast byliśmy w zoo, planetarium, muzeum piłki nożnej Borusseum, na stadionie Borussii Dortmund, podziwialiśmy także zabytkowe Stare Miasto w Düsseldorfie i Münster. Odbyliśmy nawet rejs panoramiczny po rzece Ren. Wielką radość sprawił wszystkim uczniom pobyt w pobliskim parku rozrywki Movie Park w Bottrop. Pogoda i humory dopisały !

W czasie wymiany polscy uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się życiu codziennemu swoich partnerów i ich rodzin oraz życiu szkoły, np. biorąc udział w lekcjach a następnie w różnych warsztatach tematycznych. Tradycyjnie młodzież rozegrała też mecz piłki nożnej. W tym roku wygrała młodzież ze Schwerte 😊

Wymiana jest od lat współfinansowana przez rodziny uczniów, Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Poczdamie. Bardzo dziękujemy !

Od dziś polscy uczestnicy wymiany odliczają już czas do przyszłorocznego spotkania z przyjaciółmi z Gesamtschule Gänsewinkel Schwerte.  Tym razem to młodzież ze Schwerte będzie gościć w Nowym Sączu.

Do zobaczenia!

Wymiana 2019

W wymianie, jak co roku wzięłoi udział 40 uczniów wraz z opiekunami z niemieckiej szkoły Gesamtschule ze Schwerte oraz z naszej szkoły. Wspólnie przeżyliśmy kilka wspaniałych dni.

W czasie wymiany czekało nas wiele atrakcji. Pierwszego dnia nastąpiło uroczyste powitanie gości oraz przydział partnerów.  Drugi dzień goście spędzili z rodzinami polskich przyjaciół. Trzeciego dnia, już wszyscy razem, odwiedziliśmy Sanktuarium św. Świerada w Tropiu oraz zwiedzaliśmy Zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Następnie udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni, gdzie oprócz zwiedzania kopalni i zapoznania się z jej tajnikami odbyła się dyskoteka oraz zostały przeprowadzone  gry sportowe. Spędziliśmy tam noc.  Czwartego dnia wymiany, po wyjeździe z kopalni,  pojechaliśmy do Lipnicy Murowanej, gdzie zwiedzaliśmy zabytkowy kościół. Na koniec wycieczki odbyliśmy rejs statkiem  po Jeziorze Rożnowskim.  Piątego dnia mieliśmy lekcje w szkole, a następnie udaliśmy się z wizytą do Ratusza, aby spotkać się z Zastępcą Prezydenta Nowego Sącza – Panią Magdaleną Majką. Spotkanie uświetniły  występy artystyczne przygotowane przez uczniów z naszej szkoły.  Później zaprosiliśmy naszych kolegów na lody i pojechaliśmy do Feleczyna,  gdzie mieliśmy  piknik z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy integracyjne. Najlepiej, jak zwykle wyszedł taniec belgijski. W środę, 22 maja, braliśmy udział w całodniowej wycieczce do Troi Karpackiej, Rymanowa. Zwiedzaliśmy Hutę Szkła. Czwartek ,23 maja, był ostatnim dniem wymiany. W tym dniu odbyły się lekcje i warsztaty tematyczne: taneczne, rękodzieła, dziennikarskie, wspinanie się na ściance oraz mecz piłki nożnej.  Następnie podsumowaliśmy wymianę i ze smutkiem pożegnaliśmy naszych partnerów ze Schwerte.

To była kolejna niezapomniana wymiana, świetnie zorganizowana, o niepowtarzalnym klimacie, otwierająca okno na świat. W przyszłym roku wybieramy się z rewizytą do Schwerte! Już nie możemy się doczekać.

Wymiana 2018: wymiana18

Wymiana 2017: ns-schwerte17