Dąb Wolności na sądeckich Plantach jest świadkiem historii miasta…..

Głaz umieszczony w pobliżu ma sądeczanom przypominać uroczyście o  kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Uczniowie klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu opiekują się głazem pod Dębem Wolności na pobliskich sądeckich Plantach. Szukając informacji o nim uczniowie dowiedzieli się, że po odzyskaniu  przez Polskę niepodległości sądeczanie biorący udział w I wojnie światowej dla zaznaczenia końca niewoli w zaborze austriackim, posadzili 11 listopada 1918r.  za staraniem znanego z patriotycznych i niepodległościowych dążeń sądeckiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” kilkuletnie drzewo dębu na już wtedy popularnie nazywanych Plantach Miejskich. Nadano mu miano, dokumentując na nim  adekwatną tablicę – „Dąb Wolności”. Pod dębem umieszczono pamiątkowy głaz. Głaz  został naturalnie „wyłamany” w Klęczańskich  Kamieniołomach Drogowych i wybrany  m. in. przez artystę rzeźbiarza Mieczysława Bogaczyka, a potem przetransportowany na Planty i tam odpowiednio ustawiony.

Głaz ma sądeczanom przypominać uroczyście o  rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Źródło: