MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w bibliotece SP2 jak co roku  odbyły się  spotkania z młodymi czytelnikami – uczniami naszej szkoły.  Dzieci mogły zobaczyć wystawę  poświęconą słynnemu duńskiemu baśniopisarzowi   H. Ch. Andersenowi, którego data urodzin , czyli 2 kwietnia została wybrana na ten szczególny dzień. Zostały także przedstawione piękne plakaty z kilku ostatnich lat, a także odczytano dzieciom list  litewskiego pisarza Kęstutis Kasparavičius  zatytuowany  „Książki pomagają nam zwolnić

Dzień ten został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego święta książki projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem w roku 1980 , a Motto „Książka moim oknem na świat” było autorstwa Wojciecha Żukrowskiego, a plakat projektował Jerzy Czerniawski.

W  2019 roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest  LITWA.

Oczywiście nie mogło zabraknąć i książek. Uczniowie oglądali przygotowaną przez p. Beatę Karaszewską  wystawę  i  dokonywali samodzielnych wyborów . Tego dnia każde dziecko  uczestniczące w  spotkaniu wyszło z biblioteki z książką.  Warto zawsze promować czytelnictwo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KSIĄŻKI    POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!   Kęstutis Kasparavičius

Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.

Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.

Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.

Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.

Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.

Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w  książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu  lub mech porastający mur u sąsiada.

Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?

Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.

I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.

Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.

Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!

Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

 

List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych

http://www.ibby.pl/?p=5689     07.04.2019 r.