„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

Akademia z okazji Święta Niepodległości odbyła się 10 listopada. Zgromadziła ona w sali gimnastycznej społeczność naszej szkoły.

Po wejściu pocztu sztandarowego uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Następnie uczniowie klasy 6c zaprezentowali program artystyczny, nad przygotowaniem którego czuwała wychowawczyni i nauczycielka języka polskiego – pani Grażyna Wojnar – Milan.

Występ wszystkich uczniów tej klasy wprowadził widownię w wyjątkowy, nostalgiczny nastrój. Wygłaszane przez nich teksty skłaniały do refleksji.

Na zakończenie przypomniano ciągle aktualne słowa Cypriana Kamila Norwida, podkreślające naszą powinność wobec ojczyzny – „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Miały tego świadomość przeszłe pokolenia, a czy my, żyjąc w niepodległym kraju, rozumiemy swoje obowiązki względem ojczyzny? Święto Niepodległości jest okazją, żeby zastanowić się nad naszą postawą wobec niej.

Wyzwaniem dla każdego z nas na co dzień jest to, że oczekując czegoś od innych, musimy dać coś od siebie… .