III Orszak Jana Długosza

Długoszowe święto!

Ależ to był niezwykły dzień! 25 maja 2017r. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w „III Orszaku Jana Długosza ” organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu z którego chętnie skorzystaliśmy. Wielu uczniów, tego znanego, jednego z najstarszych w naszym mieście liceów jest absolwentami nasze szkoły. Uroczyste świętowanie tej wszechnicy zostało połączone z obchodami 725- lecia lokalizacji Nowego Sącza (1292- 2017). Odświętnie ubrani w żakowskie stroje otaczając radośnie naszą szkolna Królową dołączyliśmy do barwnego korowodu, który zdawał się nie mieć końca! Prezentowaliśmy się tak pięknie, że poproszono nas o udział w orszaku Jana Długosza zaraz po Królu Jagiellończyku czyli dyrektorze I Liceum. To było niesamowite! Atmosfera korowodu była fantastyczna- zostaliśmy przeniesieni w czasie do średniowiecznego grodu. Tylko kapela sądecka, ubrana w regionalne stroje co jakiś czas swoimi skocznymi melodiami przypominała nam gdzie jesteśmy naprawdę. Nauczyciele, uczniowie, zaprzyjaźnieni goście tego dnia zmienili się w historyczne  postaci. Planty, ulica Jagiellońska, Plac Zamkowy, sadecki Rynek wypełnił tłum radosnych ludzi, którzy mimo kapryśnej pogody świetnie się razem bawili. Sądeczanie witali nas brawami, machali, pozdrawiali i uśmiechali się przyjaźnie. Towarzyszył nam przez cały czas  marszu  średniowieczny kat, który na początku wydawał się bardzo groźny, ale przy bliższym poznaniu okazał się bardzo miłym katem (nigdy nie sądźcie z pozoru)! Pod ratuszem przywitali nas Rajcy miasta, wystąpił Prezydent miasta, Jan Długosz. Uczniowie liceum zatańczyli taniec radości, zorganizowano, pokaz mody średniowiecznej oraz gry i zabawy z tej epoki. To była niezwykła lekcja historii ! a Żaczki ? Dumnie i godnie reprezentowały naszą SP2 wpisując się w karty historii naszego miasta.